Бібліотеки в період війни як осередок опори та підтримки громади

(методичні рекомендації для бібліотекарів)

Під час війни надзвичайно важливим стало єднання українців для боротьби з ворогом. Бібліотекарі не залишаються осторонь подій у своїй країні. Спокій і затишок бібліотек  допомагають відвідувачам отримати емоційну розрядку, цікаво провести вільний час, є місцем спілкування і дорослих, і дітей. Тут можна посидіти почитати, помалювати, зайнятися творчістю. Бібліотеки запроваджують проекти арт – терапії, ініціюють акції по збору малюнків  чи виготовленню патріотичних сувенірів для наших захисників. До бібліотечного арт-простору, де малюють і розважаються, запрошуємо і дітей, які вимушено покинули свої домівки. Такі заходи проходять під назвою «Бібліотека – територія дитинства».  

Бібліотекарі здатні в надзвичайно складних умовах підтримувати один одного та створювати осередки єднання у своїх громадах, як для місцевих жителів так і для внутрішньо переміщених родин. На жаль, випробовування війною тривають. У процесі роботи ми прагнемо  розуміти і підтримувати наших користувачів, допомагати слушними порадами, актуальною інформацією.

Міністерство культури та інформаційної політики, Держмистецтв та Український інститут національної пам’яті разом з діячами культури і мистецтва сформулювали маніфест «Культурна консолідація задля перемоги», який визначає пріоритети культурної політики під час війни. Доцільно зосередити та консолідувати зусилля на таких напрямках:«Пишаймося спадком», «Віримо в перемогу сьогодні»,

«Творімо Майбутнє». Бібліотекам теж доцільно працювати за такими напрямками.

Бібліотеки продовжують надавати можливість підвищувати рівень медіаграмотності населення, тут можна отримати комфортне та зручне місце для дистанційної роботи чи навчання, слідкувати за подіями в країні, відвідувати онлайн курси, знаходити потрібну інформацію, зробити копії документів. Адже медіаграмотність запорука перемоги в інформаційній війні. Такими бібліотечними послугами, що надають інформаційну підтримку користуються і місцеві жителі, і внутрішньо переміщені особи. У зоні особливої уваги бібліотек – комунікація з дітьми, людьми з інвалідністю та з людьми старшого віку.

В часи великих випробувань для всього українського народу, війни за державну незалежність і жертовної боротьби за право бути українцем, українська мова як головний атрибут української державності покликана зміцнювати єдність українського суспільства, його здатність протистояти ворогу.

 Мовний проект «Спілкуймося українською!» допоможе не тільки внутрішньо переміщеним особам вдосконалити знання рідної мови, а й місцевим жителям звільнити свою мову від суржику, збагатити мовний запас. Вдосконалення мовних навичок відбувається у форматі розмовного клубу чи окремих бібліотечних заходів. Засідання клубу спрямовані на живе спілкування, вільне говоріння з різних тем. Цікавими є теми «Слова, що нас збагачують!», «Вивчаємо новий правопис», «Антисуржик».

          Розмовні клуби можуть мати назви «Скажи мені українською», «Українська – мова вільних людей!», «Розмовляй українською». До проведення занять радимо залучати    волонтерів – філологів.

Бібліотека - це майданчик для дружнього спілкування, бібліотерапії, створення різноманітних виробів своїми руками, удосконалення знань з української мови, цікавих зустрічей з відомими людьми нашого краю, поетами та літераторами.

 Книголюби мають можливість зібратися в бібліотеці на «тихі читання». У затишній атмосфері гортати сторінки книжкових новинок, читати газети та журнали і обговорювати прочитане. Запрошуємо до книго розмов.

На жаль, широкомасштабна агресія росії проти України змінила ритм і розпорядок звичного життя людей, зокрема дітей. Отримали нові виклики, серед яких психологічні та фізичні травми внаслідок воєнних дій, переміщень, розлучень з близькими та друзями, змін звичного оточення.
Бібліотека запропонує своїм користувачам дружню атмосферу та змістовне проведення вільного часу, організувавши такі заходи:

етно гра «Відгадай загадку – намалюй відгадку»,

бібліотечний кінозал «Коли сторінки оживають»,

проект «Творча майстерня»,

зустріч-феєрверк «Завітала на поріг казка чарівна»,

розважальна ігротека «У колі друзів гра стає цікавішою»,

інформаційний кейс «Кулінарні традиції Полтавщини»,

вікторина «Немає кращої пори, ніж літо сонячне й веселе»,

літературний пікнік «На ваші Що? Де? Коли? розумні книги відповідь дадуть»,

розважальна програма «Літо на книжкових островах»,

перегляд мультиків, які для дітей є антидепресантами, дають змогу почуватися спокійними та захищеними,

проведення різноманітних майстер-класів,

проведення шашкових та шахматних турнірів,

літня бібліотека «Бібліотечна галявина»,

інтелектуальні змагання «Читаємо цікаве. Читаємо українською»,

творча година «Казковий герой власними руками»,

виставки робіт юних читачів «Веселі саморобки»,

акція «Оберіг для захисників України»,

краєзнавчо-екологічний круїз «Турист - мрійник»,

фото або відео колаж «Місце, де залишаються серця»,

година застереження «Поради доречні, щоб життя було безпечним», під час якого нагадати дітям правила поведінки в умовах військового стану,

клуб вихідного дня «Всезнайки», наприклад, із вивчення англійської мови,

арт-терапевтичні заняття «Світ моїх емоцій»,

літературно-мистецький майданчик «Діти малюють мир»,

бібліотечне свято «Читайте, грайте, розважайтесь. Бажаємо корисного дозвілля!».

Такі активності допомагають заспокоїти дітей, що особливо важливо у час війни, налаштувати їх на позитив, а ще переконати, що кожен день чудовий і може принести яскраві враження, знання, приємне спілкування з новими друзями та цікавими людьми. Часто через малюнок, фарбу і творчий підхід діти можуть виразити свої емоції, страхи, мрії та надії.

У цей важкий для українців час, дружні країни і народи підтримують нас у боротьбі з окупантами. Таким є польський народ та уряд країни. На знак подяки і шани польському народу за неоціненну допомогу, надану нашій країні, нашим співвітчизникам, які опинились на теренах Польщі внаслідок війни, розв’язаної російськими агресорами, ВГО Українська бібліотечна асоціація закликає українські бібліотеки долучитися до акції «Національне читання». Цьогоріч Національні читання відбудуться у суботу, 3 вересня 2022 року. Читатимуть «Балади і романси» Адама Міцкевича. Для довідки, Національне читання – польська соціальна кампанія, що сприяє пізнанню національної літератури, твори читаються публічно. Акція була започаткована у 2012 році з нагоди 200-річчя Другої польської війни. Організатором кампанії виступив президент Польщі Броніслав Коморовський. З того часу щороку вся Польща на початку вересня читає обраний Президентом видатний твір польської літератури. Долучайтесь!!!

Відомо, що перебування на природі, споглядання квітів, краєвидів, спостереження за поведінкою тварин додає позитивних емоцій кожній людині, милує око та заспокоює серце. Користувачі бібліотеки можуть розмістити фото улюблених квітів на фотовиставці «Земля сміється квітами», яку можна використати як доповнення до бібліотечних заходів екологічної тематики : екологічний круїз «Краса землі моєї України», година екології «Обіймемо Землю любов’ю і турботою», диспут «Не забруднюйте світ: думками, вчинками, словами», насіннєва бібліотека «Мій рідний край – квітковий рай». Члени внутрішньо переміщених родин виїхали із своїх домівок часто із домашніми тваринами. Бібліотечні заходи, на яких і вони можуть розповісти про своїх тваринок, згадати курйозні моменти, дізнатися про домашніх улюбленців письменників, спортсменів, акторів здатні покращити емоційний стан людини, заспокоїти: розважально пізнавальна програма «Моє котяче щастя», конкурс юних художників «Моя киця краща», зоологічний калейдоскоп «Друзі – пухнастики», години цікавих повідомлень «Найкращий друг людини», «Добрі собаки для добрих справ».

Активний відпочинок відволікає, фізична втома приємніша від емоційної, тому доречно ініціювати проведення патріотичного велопробігу, рухливих ігор на повітрі, веселих руханок.

Отже думаємо, ініціюємо, ставимо перед собою завдання «А що ще можна зробити?»  і працюємо далі.

 

Вгору