Етнографічна година «Наші обереги – вишиванки і рушники»

  В День вишиванки членів клубу «Ріднокрай» запросили в бібліотеку на етнографічну годину «Наші обереги – вишиванки і рушники», де присутні більше дізналися про історію української вишивки, техніки вишивок та значення символів на рушниках і вишиванках. Запрошені принесли з собою вишиті вироби, які стали окрасою заходу, доповнивши виставку – експозицію «Магія кольору та візерунку». Свій унікальний рушник білим по білому під назвою «Птахи перемоги» продемонструвала присутнім заслужений майстер народної творчості України Лариса Пілюгіна. Красою власних виробів поділилися також Валентина Пилипенко, Валентина Свиридко, Ольга Дяченко. Дехто з присутніх розповів історію вишиванок, в яких вони завітали на дійство. На заході звучали патріотичні вірші, українські народні пісні про вишивку та панувала затишна, привітна атмосфера.

     

   

**** 

День вишиванки  

    Вже котрий рік українська спільнота святкує День вишиванки. За короткий час це свято стало улюбленим у мільйонів патріотів нашої держави. Щоб поєднати його з тими сумними подіями, що зараз відбуваються в країні, Решетилівська центральна міська бібліотека ім. О.М. Дмитренка в День вишиванки провела благодійну акцію «Скуштуйте смаколик – підтримайте ЗСУ», кошти з якої підуть на допомогу нашим військовим. Магазин «Гайдамака» надав для благодійного продажу авторські листівки Андрія Олішевця та брелки у вигляді тризубів.

    Зусиллями працівників бібліотеки була створена святкова фотозона «Вишиванку одягаємо – Україну прославляємо!». Оформлена в традиційному українському стилі, вона привабила багатьох відвідувачів зробити пам’ятні світлини.

  Кондитер Степанова Сніжана провела майстер – клас з розмальовування медового пряника, демонструючи глядачам тонкий розпис смачної палітри. Бажаючі спробували повторити візерунки майстрині та додати власні нотки в цікаву роботу.

    Молоді сподобався патріотичний аквагрим, яким порадувала гостей Панець Інна. Багато з них пішли додому з нанесеними на руки та обличчя національними орнаментами та державною символікою.

    Найбільше порадувало працівників бібліотеки те, що вдалося пригостити смаколиками наших захисників, маршрут яких пролягав центральною вулицею Решетилівки.

 

      

      

      

      

 

****

Краєзнавчий  екскурс  «Краще пізнай свій чудовий край»

     1 травня, в День рідного міста,  в бібліотеці провели краєзнавчий  екскурс  «Краще пізнай свій чудовий край».  На захід були запрошені  учні  ОЗ «Решетилівський ліцей ім. І.Л.Олійника».  Бібліотекарі ознайомили  дітей з цікавими фактами з історії Решетилівки,  розповіли про її талановитих людей, народні промисли, архітектурні пам’ятки та  затишні куточки природи, які вражають своєю красою. Потім учні відповідали на питання фотовікторини «Рідне місто у вулицях та обличчях»,  з якої більше дізналися про героїв, на честь яких в Решетилівці перейменували вулиці та провулки.

     Всі учасники заходу отримали емблеми з символікою нашого міста, а  на дошці побажань написали  вітання рідній Решетилівці.  Присутні почули багато нового про своє місто. А час в теплій атмосфері промайнув  цікаво і пізнавально.

    Щиро дякуємо нашим захисникам за можливість навчатися та працювати! І бажаємо щастя й добра, миру й перемоги нашому місту і всім містам України!

 

    

     

 

 

****

Година-реквієм «Чорнобиль не має минулого часу»

            26 квітня 1986 року...

        В історії нашого народу чимало скорботних дат, спогадів, які пронизують серце гострим болем. Одна з них – 26 квітня, коли над квітучим Поліссям здійнявся в нічне небо зловісний вогонь радіаційного вибуху. Чорною плямою стала на нашій блакитній планеті трагедія Чорнобиля. Ця дата назавжди залишиться в пам'яті людства, як нагадування , що науково-технічний прогрес може приносити і гіркі плоди. Людство ще не знало техногенно-екологічної катастрофи таких масштабів.

         До Дня пам´яті трагедії  Чорнобиля  бібліотекарями Решетилівської центральної  міської  бібліотеки ім. О.М.Дмитренка для студентів художнього ліцею  було проведено годину-реквієм «Чорнобиль не має минулого часу».

         Нехай у цей день, День Національної скорботи, тяжкі дзвони Чорнобиля відгукнуться в думах кожного з нас співчуттям і милосердям.

 

   

 

****

Народознавча година «У мить святого Воскресіння!».      

В ці святкові  Великодні дні до бібліотеки завітали члени клубу «Ріднокрай».  У прикрашеному  писанками, мальованками та весняними квітами залі,  для них провели народознавчу годину «У мить святого Воскресіння!».      

Працівники бібліотеки запропонували   запрошеним дізнатися як відзначають Великдень не тільки в Україні, а і в інших країнах світу. Говорили про духовні джерела наших предків - обряди та звичаї, про історію виникнення писанки.

Заслужений майстер народної творчості України  Лариса Пілюгіна розповіла чим цікавий музей писанкового розпису в Коломиї. Валентина Порожнета, Григорій Кошкалда та Євген Пілюгін прочитали  авторські поезії, які пов’язані зі Світлим Христовим Воскресінням.  Теплого настрою  присутнім додали учасники фольклорного ансамблю «Живий звук» дитячої школи мистецтв, виконавши  чудову веснянку. Далі діти та дорослі взяли участь у  великодніх іграх та обрядах  з крашанками. А на завершення  влаштували фотосесію та посмакували  смачними пасками з ароматним чаєм.

       Учасники дійства отримали добрий заряд позитивних емоцій, яких зараз нам так не вистачає.

      Дякуємо нашим захисникам за можливість відзначити найвеличніше свято року! Віри і витримки нам всім! Світло таки обов’язково переможе темряву!

 

   

         

   

 

****

Засідання клубу «Ровесник»    

    В нашій бібліотеці завжди людно!

6 квітня на абонементі Решетилівської ЦМБ імені О.М.Дмитренка відбулося засідання клубу «Ровесник». Учасники весело, пізнавально та цікаво провели час!

        

 

    

 

    

 

****

Заключний етап проєкту «Маяки критичного мислення»

   22 березня в читальному залі Решетилівської ЦМБ ім. О.М. Дмитренка провели заключний етап проєкту «Маяки критичного мислення» (керівник проєкту Олександр Чепур). Працівники бібліотек, освітяни нашої громади та активна молодь взяли участь у марафоні ідей «Корисні рішення з медіаграмотності під час війни для громади». Учасники марафону говорили про медіагігіену під час війни, визначали негативні та позитивні тенденції в сучасному медійному просторі, знаходили можливості вплинути на поліпшення ситуації з рівнем критичного мислення у мешканців громади. Присутні також представляли різні цікаві проєкти з медіаграмотності, які розробили в своїх командах. Всі учасники отримали багато корисної інформації, задоволення від спілкування, безліч позитиву та домовились про подальшу співпрацю. А ще Решетилівську ЦМБ ім. О.М. Дмитренка нагородили Дипломом Полтавської обласної молодіжної громадської організації «Твій світ» за активну участь і партнерство у втіленні проєкту «Маяки критичного мислення».

   

 

****

Шевченківські читання «Натхненне слово Кобзаря»

В день народження Тараса Шевченка в читальному залі Решетилівської ЦМБ ім. О.М.Дмитренка провели Шевченківські читання «Натхненне слово Кобзаря» за участю учнів художнього ліцею. Молодь читала улюблені твори поета. На заході звучали вірші: «Зоре моя вечірняя», «Думи мої, думи мої…», «Тополя», «Заповіт», «Мені однаково», «Минають дні, минають ночі» та інші.

Читаючи  Шевченка, ми завжди відкриваємо для себе щось нове. Його мудре слово і сьогодні додає сили, надихає на боротьбу за свободу й світле майбутнє України. 


 

****

Фольклорний захід

Колодія зустрічаймо - весну величаймо!

    Під такою назвою 22 лютого в Решетилівській ЦМБ ім. О.М. Дмитренка провели фольклорний захід для членів клубу "Ріднокрай". Бібліотекарі ознайомили присутніх з традиціями святкування Масниці в Україні та інших країнах світу. Чудову весняну пісеньку подарувала учасникам дійства учениця дитячої школи мистецтв Іванка Зозуля( викладач Л. Гончар). Атмосферу справжнього українського свята створив виступ працівників міського Будинку культури. Пісні про нашу неньку Україну, про кохання, батьківську хату та українські варенички виконали для присутніх Катерина Низова, Юлія Харченко та Юрій Пасічник. Щирим гумором поділився з запрошеними Леонід Пасічний. Аби відтворити народні звичаї та обряди присутнім запропонували взяти участь в народних іграх та конкурсах. Куштували й традиційні українські страви: варенички, млинці та пампушки. Було дуже колоритно, цікаво та смачно. Шануймо українські традиції та єднаймося заради нашої перемоги!

   

               

****

Поетичні читання «Антитривога»

    Аби відволіктись від щоденних переживань і тривожних новин 14 лютого на поетичні читання під назвою «Антитривога» до Решетилівської центральної міської бібліотеки ім. О.М. Дмитренка завітали творчі люди, літератори та поети Решетилівщини. Присутніх зачарував мелодійний голос Людмили Дядченко, вражала харизма Ольги Федько та Валентини Свиридко. Щиро і тепло звучала поезія Віктора Ставицького, змушували замислитись ліричні вірші Катерини Низової. Своїми гуморесками додав настрою учасникам читань Євген Пілюгін. Віршовані твори свого талановитого родича, поета Михайла Баки, зачитала для всіх Валентина Порожнета. На зустрічі також звучали вірші відомих українських поетів у виконанні Леоніда Пасічного та Надії Райди. Тепле спілкування і взаємопідтримка збадьорили та подарували присутнім позитивні емоції. Все буде Україна!

 

        

****

Історичний екскурс « Над Крутами - круки…»

     До Дня пам’яті Героїв Крут в Решетилівській центральній міській бібліотеці імені О.М.Дмитренка провели історичний екскурс « Над Крутами - круки…». На захід були запрошені учні Решетилівського професійного художнього ліцею. Присутні більше дізналися про подвиг молодих захисників Української Народної Республіки, які 105 років тому стали символом героїзму та самопожертви в боротьбі за незалежність. Про значення подвигу Героїв Крут в історії українського визвольного руху учням розповів директор Решетилівського краєзнавчого музею Кісіль Ю.М.

    Учасники заходу переглянули відео присвячене цій історичній події та ознайомилися з матеріалами виставки «Пам`ятаємо героїв Крут».

    Сьогодні історія повторюється – Україна продовжує тримати оборону від російської навали, і ми низько вклоняємося перед захисниками нашої незалежності і свободи.

   

****

Етнографічна година «Від Різдва до Маланки звучать щедрівки та колядки»

   Українські звичаї і традиції не лише відроджуються, а живуть і будуть жити! Щоб пригадати традиції колядування, щедрування та маланкування для членів клубу «Ріднокрай» в бібліотеці провели етнографічну годину «Від Різдва до Маланки звучать щедрівки та колядки». У Щедрий вечір до бібліотеки завітали учні Решетилівської ДШМ (викладач Пісарєва В. В.). Діти виконували колядки та щедрівки з щирими побажання миру, злагоди, здоров’я, гарного врожаю. Вони подарували присутнім чудовий настрій та позитивні емоції. І діти, і дорослі взяли участь у різних конкурсах та вікторині, познайомилися з літературою виставки – інсталяції «Дивосвіт Різдвяних свят». Віримо, що дитячі щедрівки із закликом до всього доброго, стануть символом перемоги добра над злом,світла над темрявою!

        

    

****

Свято «Наварили вареничків на Андрія»

    Українські вареники… Вони займають особливе місце серед розмаїття традиційних кулінарних смаколиків в Україні. В меню наших предків вареники траплялися не часто. Вони були окрасою святкового і недільного столу. Їх подавали на весіллях, хрестинах, на гостинах, присвячених храмовим святам.

На святого Андрія також існує традиція готувати вареники та пригощати ними гостей. Вважається, хто скуштує вареників на Андрія, той буде щасливим в наступному році. Тому цього дня до бібліотеки завітали гості на етнографічну годину «Наварила вареничків», принісши з собою варенички з різними начинками.

Ведучі заходу ознайомили учасників дійства з деякими цікавими фактами про українські вареники. А присутні ділилися своїми рецептами приготування вареників, читали вірші, пригадували прислів’я та приказки про цю українську страву, брали участь у вікторині. Захід доповнила книжкова виставка «Вареники – Божі хваленики», де була представлена література про найбільш відому страву української національної кухні – вареники.

 

 

****

Одягнеш хустину і ти - справжня жінка ,

Бо ти з України і ти - українка .

А наша хустина - жіноча прикраса

Із роду до роду , не втрачена часом .

      7 грудня у світі вчетверте відзначають День української хустки.

     Вона є не тільки елементом вбрання, але і важливим національним оберегом.

Яскраво вишита хустина на плечах української жінки є символом нашої України та проявом величі української душі. Хустка з давніх-давен в українських сім'ях слугувала оберегом, символом любові й злагоди. Дівчата та жінки носили її протягом усього року. При цьому хустина була обов'язковим головним убором заміжньої жінки.

До Дня української хустки бібліотекарі Решетилівської ЦМБ ім. О.М. Дмитренка підготували виставку – інсталяцію. Крім барвистих хусток, на виставці представлена література, де розповідається про історію, побутове та обрядове значення хустки.

Час спливає непомітно, життя розкидає нас по світах, а мамина хустка, як оберіг, як пам`ять роду, супроводжує нас і не дає забути наші українські традиції.

 

****

Зараз кожен день можна сміливо назвати Днем ЗСУ. Адже щодня наші військові герої та героїні роблять все можливе й неможливе для того, щоб Україна була вільною та мирною. До Дня Збройних сил України, який відзначається 6 грудня, в бібліотеці підготували книжково – ілюстративну виставку «Цінуй, народе, воїнів своїх», присвячену мужнім захисникам нашої держави. Вітаємо з Днем ЗСУ всіх військовослужбовців, захисників та охоронців спокою та мирного неба України! Дякуємо за кожен прийдешній світанок!

 

****

5 грудня – Міжнародний день волонтерів. Волонтерство закладено в генетичному коді українців. Війна, яку росія розвʼязала проти України, обʼєднала і українську літературну спільноту. Наділена цією здатністю реагувати, вона консолідувалася і веде свою боротьбу на культурно - інформаційному фронті. Українські письменники правдиво розповідають світові про події, що відбуваються в Україні у віршах, есеях, оповіданнях, щоденникових дописах. Так у видавництві «Клуб Сімейного Дозвілля» вийшла друком збірка «Волонтери. Мобілізація добра», авторами якої стали Сергій Жадан, Ірена Карпа, Макс Кідрук, Галина Вдовиченко, Лариса Денисенко, Ірен Роздобудько, Катерина Бабкіна, Андрій Любка, Ірина Славінська, Галина Шиян. Збірка творів українських авторів змушує замислитись над феноменом волонтерства в Україні.

Свою боротьбу письменники ведуть не лише на інформаційному фронті. Від початку повномасштабного вторгнення росії такі українські автори, як Вікторія Амеліна, Тамара Горіха Зерня, Юлія Ілюха, Сергій Жадан, Андрій Любка, Катерина Міхаліцина, Катерина Калитко, Марʼяна Савка, Галина Крук, Зоя Казанжи, Володимир Єрмоленко передусім – волонтери, а потім вже письменники.

Імʼя Сергія Жадана асоціюється з Харковом. Він підтримував місто від першого дня повномасштабного вторгнення і досі залишається з ним у найскладніші моменти, під бомбардуваннями й обстрілами.

Тамара Горіха Зерня за свою волонтерську діяльність була відзначена грамотою мера Києва.

«Усім, кому ми допомагаємо, кажемо лише одне і на повному серйозі: повернеш все після перемоги. І це означає: ви маєте бути ЖИВИМИ! І ми всі маємо ПЕРЕМОГТИ!", – пише Зоя Казанжи. 

****

3 грудня 2022 року виповнюється 300 років з дня народження Григорія Сковороди – видатного українського філософа, просвітителя-гуманіста, поета, педагога. З нагоди ювілею в Решетилівській центральній міській бібліотеці ім. О.М. Дмитренка відбувся літературний вечір «Григорій Сковорода – мандрівний учитель життя». До цієї пам’ятної дати бібліотекарі підготували і книжкову виставку творчого доробку Григорія Сковороди. Водночас учасники заходу мали змогу переглянути відео про життєвий шлях видатного українця, а також послухати цікаві факти про його діяльність та творчий спадок, який він залишив прийдешнім поколінням. Григорій Сковорода належить до числа 100 великих українців та є одним із 100 символів України. За життя своїм непересічним талантом збагатив національну філософську думку та літературу, заклав основи української культурної традиції.

 

 

****

 

У 2022–2023 роках Україна вшановує 90-ті роковини Голодомору-геноциду. Цю скорботну дату ми згадуємо сьогодні в умовах нової боротьби за виживання українського народу. Знову проти українців росіяни застосовують геноцидні практики. Адже Росія в цій війні переслідує ту саму мету, що й під час Голодоморів — знищити українську ідентичність і націю. Трагічні події сьогоднішнього дня показують нам всім, що дуже важлива жива пам’ять про мільйони заморених голодом українців. До Дня пам’яті жертв Голодомору в Україні приурочена виставка – реквієм «Голодомор 1932 – 1933 років - геноцид українського народу», яка експонується в читальному залі Решетилівської ЦМБ ім. О.М. Дмитренка. На виставці представлені: «Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932- 1933 років в Україні», архівні документи і матеріали, спогади свідків, народні перекази, а також художні твори, які відображають реальні події тих часів. Пропонуємо всім, хто цікавиться історією свого народу, завітати до нашої бібліотеки та ознайомитись з матеріалами виставки. Також запрошуємо кожну українську сім’ю, де б ви не були – вдома чи за кордоном, приєднатись до Всеукраїнської акції «Запали свічку» і 26 листопада о 16 годині запалити на своєму підвіконні вогник, аби вшанувати пам’ять мільйонів знищених українців. Хай пам’ять про всіх заморених

Вгору