Шеренговий Петро Захарович

       П.З. Шеренговий народився 2 червня 1924 року на Черкащині. Прожив важке дитинство і юність. У 1933 році голод забрав його батька і дідуся, а під час Другої світової війни він потрапив на каторжні роботи в Німеччину.

Маючи великий хист до вирощування рослинності, закінчив з відзнакою Звенигородський сільськогосподарський технікум, а потім – плодоовочевий факультет уманського сільгоспінституту.

     У 1953 році перспективний молодий спеціаліст очолив Решетилівську плодово - ягідну сортодільницю, яка тільки створювалася. Поєднавши талант науковця з організаційними здібностями та «комерційною жилкою», успішно повів виробничі і науково - дослідницькі справи. За керівництва Петра Захаровича Решетилівська сортодільниця стала знаною серед садоводів усього СРСР, набула набула свого найбільшого розквіту. На Решетилівщині народилися його сини, тут він вивів перші сорти улюбленої культури – смородини чорної.

      Трудова та наукова діяльність вченого саме в наших краях були відзначені численними державними нагородами, зокрема медалями «За трудову доблесть» (1966р.), «Винахідник СРСР» та ВДНГ СРСР (1970), Орденом трудового Червоного Прапора (1971р.). Пізніше отримав відзнаку МАН України «Знак пошани»(2004 р.).

      Сортам, відомим в Україні і далеко за її межами, науковець дав такі знайомі для нас назви: смородина – Решетилівська рання, Жовтнева, Говтва, Ворскла, дочка Ворскли, Полтава-800, Полтава покращена, Полтавчанка, абрикос Решетилівський, черешня Драгана Полтавська, груша Писанка Полтавська…

       У 1972 році П.З. Шеренгового забрали на підвищення в Київ, у апарат Державної комісії з сортовивчення сільськогосподарських культур. Звідти він теж допомагав решетилівцям, зокрема в придбанні для району дефіцитних сортівпольових сільгоспкультур.

     У 1976 році Петро Захарович став директором Української центральної лабораторії з якісної оцінки сортів, а з 1984 по 2012 рік працював в Українській сільськогосподарській академії. Підготував чимало класних спеціалістів, разом із студентами та аспірантами створив тисячі гібридів плодових та ягідних культур.

       У творчому доробку П.З. Шеренгового - близько 300 наукових праць, 9 винаходів, а головне - понад 90 (!) сортів плодових та ягідних культур. 19 сортів занесено до Реєстру сортів рослин України. Вперше в Україні розробив теоретичні основи селекції імунних протигрибкових хвороб сортів смородини і започаткував їх створення. Він створив величезну наукову школу, своїми науковими досягненнями прославив Решетилівщину, Полтавщину і всю Україну.

        Проживаючи в Києві, Петро Захарович підтримував тісні зв'язки з Решетилівщиною, жваво цікавився справами нашої сортодослідної станції.

     На визнання заслуг П.З. Шеренгового перед Решетилівською землею йому в червні 2014 року рішенням районної ради було присвоєно звання  "Почесний громадянин Решетилівського району". Незважаючи на поважні літа, науковець прибув тоді на урочисту церемонію нагородження в Решетилівку.

     У 2016 році на 92 році життя, після тяжкої хвороби відійшов у вічність знаний в Україні та далеко за її межами селекціонер, фітопатолог, сортознавець та сортовипробувач, завідувач державної науково - дослідної лабораторії "Селекції плодових і ягідних культур та технологій їх вирощування", автор багатьох відомих сортів садових культур, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Національного університету біоресурсів і природокористування України Шеренговий Петро Захарович.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Вгору