Калейдоскоп новорічних виставок

     Наближаються чудові новорічно – різдвяні свята, які завжди вселяють у серце кожного надію на добро, сподівання на краще майбутнє, віру у нові успіхи та перспективи. Щоб перетворити буденність у магічне диво, в бібліотеці організували святкові книжкові виставки: «Магія зимових свят», «Різдвяно – новорічні передзвони», «Історія новорічної листівки». На виставках представлені новорічні листівки різних років, книги та періодичні видання, які розповідають про українські звичаї і обряди святкування Нового року та християнських зимових свят. Піднесеного настрою додасть відвідувачам і фотозона «Новорічний настрій». Біля ялинки з каміном можна відчути атмосферу затишку й тепла, а також сфотографуватися, відпочити та почитати цікаву літературу.

Сердечно вітаємо всіх жителів громади з прийдешніми Новорічними та Різдвяними святами і запрошуємо до нашої бібліотеки, щоб поринути в святкову атмосферу та підібрати до свят нову цікаву книгу.

Веселих свят! Щасливого Нового року!

       

 

*****

 

Правова година «Учитися жити по закону»

В рамках Всеукраїнського тижня права та Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» в бібліотеці була проведена правова година «Учитися жити по закону». На захід були запрошені учні 24 групи Решетилівського професійного аграрного ліцею ім. І.Г. Боровенського (класний керівник Калініченко О.). Перед ліцеїстами виступила спеціаліст Решетилівського бюро правової допомоги І.Федорова. Вона розповіла молоді про те, з якою метою було запроваджено відзначати Міжнародний день захисту прав людини та Всеукраїнський день безоплатної правової допомоги. Спеціаліст Полтавського РС №7 філії ДУ «Центр пробації» О.Требух проінформувала молодь про кримінальну відповідальність неповнолітніх. Працівники бібліотеки підготували для юнаків інформацію з протидії торгівлі людьми, показали відеофільм по даній темі. Вони також дали молоді рекомендації як не стати жертвою работоргівлі та повідомили куди слід звертатися за допомогою в разі порушення їхніх прав.

 

****

 

Виставка – інсталяція «Берегиня вроди – хустка»

Краса в хустині нашій споконвічна,

Як і душа, що з піснею жила.

Бо в українок і душа лірична,

У ній багато сонця і тепла.

Красоткіна Т.

7 грудня - Всесвітній день української хустки. Українки завжди носили хустку, яка вважалась оберегом, символізувала любов та свободу, вірність традиціям і патріотизм. До цієї дати в Решетилівській ЦМБ ім. О.М. Дмитренка розквітла дивовижними квітами виставка – інсталяція «Берегиня вроди – хустка». Крім барвистих хусток, на виставці представлена література, де розповідається про історію, побутове та обрядове значення хустки.

     

Тож давайте відроджувати та пропагувати наші українські традиції – це генетичні скарби нашого народу. Хустка – це модно, жіночно і гарно!

 

*****

 

Щорічно 6 грудня в Україні відзначається День Збройних сил. Дата свята обрана не випадково. Незабаром після здобуття Україною незалежності, 6 грудня 1991 року, був ухвалений закон «Про Збройні сили України». Тож в цьому році Збройні сили незалежної України відзначають своє 30 – річчя.

 

 

День Збройних сил України – це насамперед свято на честь тих, хто нині захищає територію України від ворогів, піклується про безпеку та зміцнення обороноздатності нашої держави. До цього свята в бібліотеці організовано книжкову виставку «Українська армія – школа мужності». На виставці представлена література, в якій розповідається про історію українського війська, його символіку та становлення.

Всім військовослужбовцям, новобранцям, солдатам і офіцерам, генералам та адміралам бажаємо міцного здоров’я, успіхів у бойовій та тактичній підготовці, надійних тилів і всіх земних благ!

 

****

 

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цей день було започатковано в 2014 році з нагоди початку двох революцій, які відбулися в Україні у ХХІ столітті: Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.

 

 

З метою вшанування патріотизму і мужністі громадян, які захищали національні інтереси української держави, в читальному залі Решетилівської ЦМБ ім. О.М. Дмитренка організовано тематичну книжкову виставку «Україна – територія гідності та свободи». На виставці представлені документальні та художні книги сучасних українських авторів про Майдан 2004 року та Революцію Гідності 2013 року, які стали символом Свободи та Гідності українського народу та залишили визначальний і незабутній слід в історії нашої держави.

 

****

 

Рідна мова – це скарбниця народної мудрості, криниця живої води, невичерпне джерело добра, нескінченна річка слів, струмок надії. Кожного року, 9 листопада, в Україні відзначають День української писемності та мови, державне свято, мета якого згуртувати українців навколо рідного слова. Мова – це не тільки засіб спілкування, але й історичний досвід і світогляд народу, його духовність та самобутня культура, національна свідомість та величні традиції.

 

   

 

До уваги користувачів на абонементі Решетилівської ЦМБ імені О.М.Дмитренка ми підготували тематичну книжкову виставку «О слово рідне, України слава». Українська мова – це мова прозових творів, віршів, пісень, казок, прислів’їв, приказок, скоромовок, легенд нашого краю. Варто докладати зусиль аби вона не тільки зберігалася, але й розвивалася.

 

 

****

 

28 жовтня – День визволення України від нацистських загарбників. У цей день ми вшановуємо героїв, які в роки Другої світової війни ціною власного життя виборювали мир та спокій на українській землі. Цій історичній даті приурочена книжкова виставка «Український шлях до Перемоги», що експонується в читальній залі нашої бібліотеки. Увазі користувачів запропоновані документальні матеріали, які розкривають історичну правду про ті страшні події та битви за визволення України в роки Другої світової війни. Про переможні й трагічні сторінки героїчного літопису народу розповідається і в художній літературі, що представлена на виставці.

 

 

****

 

23 вересня наша Решетилівщина відзначає 78 –му річницю визволення рідного краю від нацистських загарбників. У цей день ми згадуємо всіх, хто боронив свою землю, заради світлого майбутнього прийдешніх поколінь. Ми низько схиляємо голови перед світлою пам’яттю загиблих воїнів – героїв та віддаємо данину захисникам і визволителям рідного краю.

Про страхіття Другої світової війни, яка торкнулася кожної родини в нашій Україні, на Полтавщині й Решетилівщині розповідається в історико – документальній повісті нашого земляка О.Є. Довгого – Степового «Далеке відлуння», яка вийшла в трьох книгах – «Незгасимий вогонь подвигу», «Обов’язок пам’яті», «Тих років не змовкне слава» та в розділах книг наших земляків - краєзнавців Валерія та Ігоря Козюр та їх співавторів -

« Решетилівщина: історія і сучасність», «Решетилівка на скрижалях історії», «Решетилівщина: люди, дати, події, факти», «Решетилівщина – мій рідний край».

На сторінках цих видань описуються не лише історичні факти, а зібрані спогади ветеранів та подані нариси про відважних воїнів – земляків, які боролися на різних фронтах.

 

****

 

21 липня - 115 років з дня народження Олени Теліги

 

 

Олена Теліга – відома українська поетеса й публіцистка, громадська діячка, палка патріотка України.

Олена Теліга( дівоче прізвище Шовгеніва) народилася 21 липня 1906 року в місті Іллінську, що під Москвою, в інтелігентній українській родині.

Змалку Олена вивчала іноземні мови: добре засвоїла французьку і німецьку, не знала лише української, бо вдома всі розмовляли російською.

Свої перші вірші, написані російською мовою, Олена показувала небагатьом. У її сім’ї вже був поет – її брат, тому до творчості дівчини ставились несерйозно.

Родина переїхала до Києва, коли Олені було 12 років, але вже весною 1922 р. мігрувала до Чехословаччини. Саме там дівчина усвідомила, що є українкою.

Так, на одному із зібрань в Народному Домі, де були присутні російські емігранти-монархісти, пролунали образливі випади проти української мови. Олена одразу ж знайшла в собі мужність, щоб безкомпромісно заявити: «Ви хами! Та собача мова – моя мова! Мова мого батька і моєї матері. І я вас вже більше не хочу знати».

У період, коли батько поетеси очолював Українську господарську академію (Чехословаччина), Олена навчалася в Українському інституті імені

М. Драгоманова на історико-філологічному факультеті (1923-1929, Прага). Саме тоді, на одному зі студентських вечорів, поетеса познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком – Михайлом Телігою. В Чехії відбувається її становлення як поетеси, публіциста-літературознавця. В 1928 році Олена Теліга почала друкувалась в «Літературно - науковому вістнику».

В Польщі остаточно утвердився націоналістичний світогляд поетеси. У грудні 1939 у Кракові вона зустрілася з О. Ольжичем та приєдналася до ОУН. Поетеса працювала в культурній референтурі, готувала тексти листівок і відозв, які відправляли в Україну. Прибувши в жовтні 1941 у Київ, очолила Спілку українських письменників. Також О.Теліга очолила редколегію літературного додатку до газети «Українське слово» під назвою «Літаври». 12 грудня 1941 редакцію «Українського слова» арештували. Світ побачили лише 4 номери літературного додатку. У лютому 1942 р. нацисти розстріляли О. Телігу разом із її чоловіком М. Телігою у Бабиному Яру. За своє коротке життя поетеса не видала жодної власної збірки, всі вони були опубліковані після її смерті. Перша поетична збірка Олени Теліги «Душа на сторожі» (1946) вийшла посмертно в еміграції, завдячуючи зусиллям учасників підпілля, які зберегли копії рукописів творів О. Теліги. Своє життєве кредо – служити рідній країні – О.Теліга написала у творі «Пломінний день».

 

****

 

16 липня свій 65 – річний ювілей відзначає Володимир Федорович Шовкошитний, український поет, прозаїк, публіцист, громадський, політичний та державний діяч. Він завжди був в епіцентрі суспільно-політичного життя країни. Працюючи начальником зміни хімічного цеху Чорнобильської АЕС, в 1986 році він стає керівником групи ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Пізніше був обраний депутатом Верховної Ради І скликання. Володимир Федорович – співавтор всіх основних державотворчих актів України – Декларації про державний суверенітет України, Акту проголошення незалежності України та Конституції України. Активний учасник Революції гідності. На Майдані провів 92 дні і 33 ночі.

І 20 лютого, в День Героїв Небесної Сотні також був там.

За своє життя Володимир Федорович бачив дуже багато, з багатьма людьми, що творили і боронили незалежність нашої країни, знайомий особисто. Він автор поетичних збірок - «Жорстоке свято»,«Фантомний біль», «Занедбаний рай»,«Торкнутися небес» та прозових книг - «Тяжкий хрест»,«Герої народжуються на могилах героїв», «Чорнобиль: я бачив», «Кров свята» (історичний роман у трьох книгах): «Хресна путь», «Білий Кречет» та «Боривітри».

 

****

 

До Дня Конституції України

28 червня 2021 року виповнюється 25 років з Дня прийняття першої Конституції незалежної української держави. Напередодні Дня Конституції України в читальній залі Решетилівської центральної міської бібліотеки ім. О.М.Дмитренка оформлена книжково – ілюстративна виставка «Україна. Конституція. Держава». На виставці представлена література, що відображає найважливіші історичні моменти конституційного процесу на шляху державотворення України.

Серед літератури, яка експонується на виставці, безумовно, привернуть увагу такі книги: «Історія української Конституції», «Конституційний Акт, прийнятий 5 квітня 1710 року під керівництвом Гетьмана Пилипа Орлика», «Конституція України», «Пакти і Конституції Української козацької держави», «Права людини і громадянина в Україні» та інші.

Сподіваємося, що запропонована нами підбірка книг допоможе усім бажаючим послідовно розглянути основні етапи становлення та розвитку української конституційної ідеї.

 

      

 

*******

 

  

 

10 червня 2021 року відомий український письменник Василь Шкляр святкує свій 70 - річний ювілей. Книги цього автора користуються великою популярністю у наших користувачів. Він один з найтитулованіших та найулюбленіших письменників країни. Василь Шкляр - лауреат літературних премій: «Золоте перо», «Золотий Бабай», «Коронація слова», «Спіраль століть», премії журналів «Сучасність» й «Олігарх», міжнародної премії у номінації «За найкращу україномовну фантастику» та ін. Твори Золотого письменника України перекладено багатьма мовами світу, зокрема англійською, португальською, болгарською, вірменською, шведською, словацькою.

До ювілею письменника бібліотекарі Решетилівської центральної міської бібліотеки ім. О.М. Дмитренка підготували книжкову виставку «Василь Шкляр - батько українського бестселера». Тож запрошуємо усіх бажаючих до знайомства з історією нашої країни в інтерпретації Василя Шкляра.


****
 

Конкурсно-розважальна  програма  "Новий рік на порозі"

    Найбільш казковий час року – період новорічно-різдвяних свят. В переддень Нового року до Решетилівської ЦМБ ім. О.М.Дмитренка на новорічну конкурсно-розважальну програму «Новий рік на порозі» завітали учні Решетилівського професійного аграрного ліцею ім. І.Г. Боровенського. Учасники заходу дізналися багато цікавих фактів про походження новорічних атрибутів, традиції святкування Нового року в різних країнах світу. Бібліотекарі підготували ряд цікавих конкурсів та забав, які розвеселили та творчо надихнули учнів. Молодь взяла участь в «Новорічній вікторині» та конкурсах: «Кращий знавець винаходів», «Святкова віза», «Сніжки», «Малюваки – навпаки», «Новорічна листівка». Активна гра «Сніжки» порадувала та запалила азарт учасників. А свої творчі здібності та таланти учні продемонстрували під час створення колективної Новорічної листівки. За участь в Новорічних конкурсах юнаки та дівчата отримали солодкі призи.

     До свят в бібліотеці оформлена фотозона «Новорічний настрій», де молодь залюбки сфотографувалася та перейнялася духом свята.

       

 

****

Година - застереження «Знати, щоб жити»

 

Всесвітній день боротьби зі СНІДом, який відзначається 1 грудня, - це нагадування всім про болючу рану суспільства – ВІЛ - інфекцію. До цієї дати працівники Решетилівської ЦМБ ім. О.М.Дмитренка для учнів художнього професійного ліцею підготували та провели годину - застереження «Знати, щоб жити». Ліцеїсти дізналися про історію виникнення СНІДу та способи зараження, переглянули відеоролики: «Що таке ВІЛ», «Знай правду про ВІЛ-інфекцію та СНІД», «Міфи про ВІЛ». Бібліотекарі ознайомили присутніх з літературою та інформаційним стендом «Чума ХХІ століття», які можуть значно збагатити знання учнів про необхідність здорового способу життя.

Проблема СНІДу і його наслідків безпосередньо стосується всіх , тому бажаємо кожному берегти себе та своїх рідних.

 

Маяки критичного мислення:

у Решетилівці презентували проєкт з розвитку медіаграмотності

 

 

23 листопада 2021 року у приміщенні Решетилівської центральної міської бібліотеки імені О.М. Дмитренка відбулася презентація проєкту «Маяки критичного мислення». Ініціювала захід Полтавська обласна молодіжна громадська організація «Твій Світ», запросивши до участі бібліотеки і активну молодь Решетилівщини.

Під час презентації керівник проєкту Олександр Чепур розповів про майбутні заходи: тренінги, медіакемпи, фасилітовані сесії і хакатони, які планують провести у громаді. Учасники цих заходів отримають унікальні знання і навички з медіаграмотності, спільно спланують та реалізують локальні ініціативи.

Під час представлення учасники дізналися що таке медіаграмотна людина, проаналізували своє особисте медіаполе та познайомились з поняттям інфодемії.

Також, Олександр Чепур повідомив, що попередньо було проведено роботу по відбору громад з Полтавщини та Київщини для участі у проєкті. Одним з критеріїв відбору була мотивація учасників.

Досвід показує, що молодь може бути вагомим ресурсом для зменшення ризиків та інформування населення у період нинішньої кризи, а публічні бібліотеки виконувати роль осередків по викриттю фейків, протистоянню дезінформації, їх працівники стати фактчекерами. Організатори очікують, що ще більше молодих людей, що мешкають і навчаються у малих містах стане медіаграмотними і розвинуть власні навички критичного мислення, вміння створювати локальні ініціативи та їх втілювати.

Проєкт «Маяки критичного мислення: підвищення рівня медіаграмотності серед молоді малих міст Полтавської і Київської областей» фінансується Європейським Союзом.

*****

До Дня української писемності та мови бібліотекарями Решетилівської центральної міської бібліотеки ім. О.М.Дмитренка для студентів художнього ліцею було проведено мовознавчий турнір «Моя прекрасна українська мово, найкраща пісня в стоголоссі трав». Конкурсна програма захопила учнів духом суперництва, бажанням продемонструвати власні знання. Особливо сподобалися молоді такі етапи турніру: «Розминка», «Весела перерва», «Загадковий», «Так кажуть, а ми радимо так», «Поетичний». Під час заходу учні поповнили свій словниковий запас новими українськими словами, дізналися багато нових фактів про нашу мову та про мовознавче свято. Цікаві та складні завдання змусили всіх учасників попрацювати інтелектуально і творчо. Студенти вкотре пересвідчилися в правдивості слів Франсуа Вольтера: «Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя».

 

 

*****

 

«Народ мій є! В його гарячих жилах козацька кров пульсує і гуде!»

 

Під такою назвою в читальній залі ЦМБ ім. О.М. Дмитренка відбувся конкурсно – пізнавальний вернісаж, приурочений святам 14 жовтня - Покрові Пресвятої Богородиці, Дню українського козацтва та Дню захисників і захисниць України.

 

Бібліотекарі розповіли присутнім про традиції святкування дня Покрови в Україні та запропонували прослухати пісенне вітання з нагоди прийдешнього свята. Захід продовжила конкурсна програма з відеовікториною «Козацька медицина», з історичним та літературним конкурсами. Захисникам України та їхнім матерям були присвячені патріотичні пісні, які виконали учні Решетилівської ДШМ Софія Гавриш та Валерія Ільницька. А пісню «Лист від мами» заспівав Леонід Пасічний. Він також виконав для присутніх козацькі пісні та розповів вірш «Мамина хата». Захід доповнили тематичні книжкові виставки: «Свята мати – Покровонько», «Козацтво в українській літературі», «Цінуй, народе воїнів своїх».

    

 

******

 

Працівники Решетилівської ЦМБ ім О.М. Дмитренка спільно з Решетилівським бюро правової допомоги провели годину спілкування «Зупинимо булінг разом». На захід були запрошені учні Решетилівського професійного аграрного ліцею ім. І. Г Боровенського.

Бібліотекарі розповіли ліцеїстам про булінг і його види. Фахівець правової допомоги на Решетилівщині О.Шкурупій проінформував молодь про наслідки булінгу, кібербулінгу та відповідальність за дії, які чинять моральний, матеріальний чи психологічний тиск. Молодь переглянула відеоролик та слайдову презентацію по даній темі, дізналася як слід діяти і куди звертатися щодо припинення булінгу.

 

 

1   2   3

 

 

Вгору