Понеділок, 19.02.2018, 20:59

Меню сайту

Наша бібліотека сьогодні

                 Бібліотека – це незвичайне місце, де не тільки зберігаються книжки, це те місце, де кожний знайде собі затишок і відкриє для себе новий світ.

31 грудня 2003 року головою районної ради І.В. Писаренком прийняте розпорядження « Про реорганізацію централізованої бібліотечної системи та передачу сільських бібліотек з спільної власності територіальних громад району у власність територіальних громад селища, сіл». В результаті було утворено :

* Решетилівську районну бібліотеку для дорослих,

* Решетилівську районну бібліотеку для дітей,

* Сільські бібліотеки.

      Сільські бібліотеки ( фонди, майно, трудові книжки) передані на баланс територіальних громад сіл. Районна бібліотека залишилася  методичним центром для працівників сільських бібліотек.Сьогодні  бібліотеки Решетилівщини  є  культурно-просвітницькими та інформаційними установами, завданням яких є бібліотечно-інформаційне  обслуговування  населення,  що  проживає  на  території  Решетилівського району. Бібліотеки забезпечують громадянам рівні права на бібліотечне обслуговування незалежно від їхньої статі, віку, національності, освіти, соціального походження, політичних і релігійних переконань.

     Станом на 01.01.2017 року в районі діє:

  • районна бібліотека,
  • районна бібліотека для дітей,
  • 2 селищні бібліотеки.   

    Роботу бібліотек Решетилівського району  забезпечують 40 фахівців. Вищу спеціальну освіту мають - 4 працівники, базову вищу спеціальну освіту - 11 працівників.  На повну ставку працюють 17 працівників, 23 - в режимі вимушеної неповної зайнятості.

       До послуг користувачів району: абонементи -3, читальні зали - 2, кафедра юнацтва -1, Інтернет-центри - 2, народознавча кімната - 1 районних бібліотек;

чотири Інтернет-центри сільських бібліотек: Покровська - 2, Сухорабівська, Друголиманська;

українська світлиця - Колотіївська СБ;

абонементи - 22 сільських бібліотек та 2 селищних бібліотек.

ЦРБ та ДБ утримуються за рахунок районного бюджету, сільські, селищні – бюджету місцевих громад. Районна бібліотека, згідно із своїми функціями здійснює методичне керівництво сільськими, селищними бібліотеками.

Для організації бібліотечного обслуговування невеликих сіл використовуються нестаціонарні форми, перш за все, бібліотечні пункти (всього їх 14,  (2- на виробничих ділянках, 12 - у селах)).  Особливо активно ця форма використовується у Шевченківській, Новомихайлівській, Михнівській, Пащенківській бібліотеках

   Працівники районної та сільських бібліотек застосовують таку форму обслуговування як книгоношення. (Малобакайська, Першолиманська, Хрещатівська, Глибокобалківська). Надання бібліотечних послуг здійснюється завдяки тому, що значна кількість невеликих сіл знаходиться навколо більшого поселення, де є книгозбірня. Близькість до стаціонарної бібліотеки (1-3 км) дає змогу користуватися її послугами. 

   Решетилівська центральна районна бібліотека – центр роботи з книгою та інформацією, центр спілкування і дозвілля, центр розвитку інтелектуального і творчого потенціалу, який поєднує виконання традиційних функцій із сучасними технічними можливостями.

    Фонд районої бібліотеки - 24544 тис. примірників, представлених українською (21141 тис.), російською (3403 тис.) мовами. Періодичних видань: газет – 15 назв,(з них 8-місцеві) журналів – 27 назв. Щорічно послугами бібліотеки користуються 2850  мешканців селища.

   Бібліотека здійснює широку соціокультурну діяльність. Спільно з різними установами та організаціями, ініціює проведення цікавих культурно-масових заходів. Книгозбірня тісно співпрацює з відділом соціально-побутової адаптації Решетилівського територіального центру, Решетилівським професійним художнім ліцеєм, ДНЗ, Решетилівським аграрним професійним ліцеєм, дитячою школою мистецтв, редакцією районної газети «Решетилівський вісник», бюро правової допомоги, службою у справах дітей Решетилівської РДА, Решетилівським РБК, Решетилівською районною радою ветеранів, центром культури і дозвілля «Оеріг», Решетилівською гімназією ім.І.Л.Олійника, самодіяльним вокальним колективом «Журавка», районним музеєм.

         Великою популярністю у читачів користується фонд краєзнавчої літератури.

         При районній бібліотеці облаштована народознавча вітальня, з експозицією якої із захватом ознайомлюються жителі та гості селища. В ній проводяться краєзнавчі та народознавчі  заходи, премєри книг місцевих авторів, народознавчі свята.

         При бібліотеці  діє клуб за інтересами «Ріднокрай», членів якого обєднує спільний інтерес до народознавства та краєзнавства. На засіданнях клубу «Маланка і Василь несіть добро усім», «В травах храми, в травах хати, в травах Україна - Мати», «Українські заручини»  були відтворені старовинні українські народні обряди.

         Молодих користувачів об’єднує клуб за інтересами «Ровесник», члени якого люблять читати, прагнуть розширити свій кругозір.

                   В читальному залі бібліотеки бажаючі можуть скористатися безоплатною правовою допомогою, яку надають фахівці Боро правової допомоги.

         З користувачами  проводяться заходи різного формату, присвячені визначним культурно-мистецьким, історичним подіям, народним святам. Читачі бібліотеки відвідували вечори пам’яті, пресс-діалоги, літературні набати, Дні правових знань, бібліо-кафе, народознавчі пазли, фольклорні посиденьки. Активну участь читачі приймали в патріотичних акціях, ерудит-шоу, брейн-рингах, майстер-класах, квестах. У бібліотеці постійно діють тематичні книжкові виставки та експозиції. Особливо привертають увагу безтермінова краєзнавча виставка-експозиція «Решетилівщина – край праці, творчості й добра» та героїко-патріотична «Борітеся – поборите!»

         Бібліотека, окрім традиційних послуг, надає безкоштовний доступ до Інтернету, WI-FI. Бажаючі можуть скористатися додатковими послугами: ксерокопіюванням, скануванням та друк документів, відправленням електронної пошти.

         Веб-сайт та блог бібліотеки презентує громаді свої здобутки та створює її позитивний імідж. На сайті представлена повна інформація про діяльність бібліотеки, її ресурси та послуги, а також про усі значимі події, акції та заходи, що проводяться нею. Рекламує літературу рідного краю «Літературний гобелен Решетилівщини», розміщений на блозі книгозбірні.  

        Бібліотека – це заклад, що забезпечує людей інформацією, підтримує їх у пошуку знань та мудрості, а професія бібліотекаря необхідна всім – від малої дитини до людини похилого віку, від студента до домогосподарки.

Решетилівська ЦРБ – це невтомний і працьовитий колектив, який постійно знаходиться в пошуку нової, цікавої інформації

Основними показниками результативності роботи бібліотеки є вміння працівників мислити та діяти професійно, шукати нетрадиційні підходи у вирішенні питань, виховувати самостійність та відповідальність за довірену справу, розвивати творчу ініціативу.

Розвиваючи свій потенціал та ініціюючи впровадження багатьох інновацій, центральна районна бібліотека, як методичний центр бібліотек району, передає сільським бібліотекам накопичений та запозичений досвід, організовуючи численні заходи, спрямовані на підвищення фахового рівня бібліотечних кадрів села.

Бібліотека організовує свою  роботу, виходячи із соціальних та життєвих потреб кожного члена громади.

     Решетилівська районна бібліотека працює над розв’язанням проблем розвитку і формування національної свідомості своїх користувачів, розвиваючи їх інтерес до національної культури, мови, історичного минулого України.

Пріоритетні напрямки роботи:

- забезпечення вільного і демократичного доступу до інформації,

- створення позитивного іміджу, естетичного вигляду,

- кваліфіковане обслуговування користувачів,

- пошуки ефективних форм роботи, залучення нових користувачів,

- формування та збереження книжкових фондів,

- співпраця з організаціями,

- виховання у користувачів інформаційної культури, любові до книги, розвиток пізнавальних здібностей,

- виховання загальної культури національної свідомості, шанобливого ставлення до бібліотеки, книги як скарбниці людських знань,

- створення комфортних умов для навчання та відпочинку,

- пошук позабюджетних коштів.

До послуг користувачів бібліотеки клуби за інтересами: «Ровесник», «Ріднокрай», «Берегиня», гурток «Казка скликає друзів». Для всіх бажаючих проводяться екскурсії по бібліотеці, в програму яких входить відвідування народознавчої кімнати. А тим, хто надає перевагу Інтернет-спілкуванню створено блог. Складовою частиною роботи бібліотеки є масова робота: проводяться різноманітні заходи краєзнавчої, патріотичної, екологічної, народознавчої, правової, природознавчої тематики. При проведенні масових заходів бібліотекарі використовують інноваційні ігрові та діалогові форми і методи популяризації книги та реклами бібліотеки.

Висвітлення історії та сучасності нашої держави, її мови

Значну увагу працівники приділяють висвітленню історії та сучасності нашої держави, її мови.

Для різних вікових груп читачів проводяться заходи приурочені до історичних подій в житті країни. Це уроки історії, години державності, години історичної правди, вечори пам’яті, зустрічі з ветеранами війни, історичні та мовознавчі вікторини, мовознавчі свята.

Щорічно проводяться заходи та розгортаються тематичні книжкові виставки до значимих подій в історії нашої держави, до основних державних свят, таких як, День Соборності України, День Незалежності України, День українського козацтва, День пам’яті жертв голодоморів, День української писемності та мови та інших.

Героїко – патріотичне виховання

З метою патріотичного виховання молоді спільно з навчальними закладами селища проводяться уроки патріотичного гарту, години безсмертя, зустрічі з учасниками бойових дій, патріотичні години, уроки мужності. Також організовуються виставки – інформації, на яких розміщені матеріали про безпосередніх учасників буремних подій нашої держави.

Популяризація кращих надбань літературної та культурної спадщини українського народу

Бібліотека представляє панораму кращої літературної та культурної спадщини нашого народу.

Щорічно вшановується пам’ять Тараса Григоровича Шевченка, проводяться шевченківські читання, літературні вечори, вікторини на знання творчості поета.

До ювілейних дат письменників та видатних діячів української культури проводяться вечори-портрети, бібліографічні огляди літератури, розгортаються персональні книжкові виставки.

Інформуванню широкого кола читачів про творчість нових українських письменників сприяє тематичний стелаж «Сучасні українські письменники».

Правове виховання молоді

Заходи з правознавчої тематики бібліотека проводить в тісній співпраці з районним управлінням юстиції, соціальною службою у справах сім'ї, дітей та молоді, учбовими закладами селища.

На правову тематику проводяться Дні інформації, години правових знань, «бесіди за круглим столом», ігри-турніри по праву.

Щорічно проводяться заходи присвячені до Дня Конституції України, в рамках Тижня права з учнями навчальних закладів проводяться бібліографічні огляди літератури на правову тематику.

Література по праву представлена на виставках-рекомендаціях, куточках корисної інформації.

Популяризація здорового способу життя та поширення серед населення екологічних знань

З метою популяризації здорового способу життя, попередження шкідливих звичок для учнів гімназії та ліцеїв проводяться уроки здоров’я, усні журнали, диспути, рольові ігри-конференції

Для попередження травматизму та нещасних випадків у літній період для молоді проводяться відео лекторії, ситуативні ігри, бесіди.

До Дня Чорнобильської трагедії в бібліотеці проходять години скорботи, зустрічі з ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС.

Для виховання екологічної культури населення проводяться екологічні брейн-ринги, ігри-вікторини з різними віковими групами читачів.

Література екологічного спрямування рекламується на виставках-закликах, виставках-досьє, виставках-порадах.

Ведуться картотеки періодичних статей «Екологічний стан області, району» та «Жити у гармонії з природою».

Бібліотечне краєзнавство

Один з пріоритетних напрямків роботи бібліотеки є краєзнавча діяльність. Виділено фонд краєзнавчої літератури. Ведеться «Краєзнавча картотека статей», яка містить опис статей з періодичних видань про нашу область, район, їх природні багатства, історію, господарство, освіту, культуру та ін. Постійно поповнюються газетними вирізками тематичні теки на краєзнавчу тематику.

На постійно діючій краєзнавчій виставці «Решетилівщина – край праці, творчості й добра» представлені краєзнавчі матеріали з історії та сьогодення району.

До Дня визволення Решетилівщини від німецько-фашистських загарбників та Дня селища у вересні проводяться години пам’яті, краєзнавчі вікторини, краєзнавчі екскурси.

Більшість краєзнавчих заходів проводяться у народознавчій вітальні. Це краєзнавчі розвідки, презентації книг місцевих письменників, зустрічі з письменниками-земляками та майстрами художньої творчості, краєзнавчі читання.

Для популяризації творчості місцевих авторів, реклами краєзнавчого читання на сайті Решетилівської районної бібліотеки створено новий проект «Літературний Гобелен Решетилівщини», який включає в себе:

- інтернет-досьє сучасних літераторів Решетилівщини;

- авторські прочитання творів;

- бібліографічний краєзнавчий покажчик;

- віртуальні виставки;

- презентації краєзнавчих книжкових виставок.

В проекті беруть участь представники різних поколінь та літературних досягнень, які проживають, чи є родом з Решетилівщини, творять художнє слово, шанують та оспівують свій край.

Популяризація народних звичаїв та традицій українського народу

Література по народознавству постійно рекламується в бібліотеці на книжкових виставках-календарях до православних релігійних свят. Спільно з Решетилівським територіальним центром соціально-побутової адаптації у народознавчій світлиці проводяться свята, вечорниці для людей старшого покоління, де відтворюються народні звичаї та обряди, із залученням пісенних колективів Решетилівської дитячої школи мистецтв, Шкурупіївського сільського клубу, районного будинку культури.

Для читачів юнацького віку до народних свят календарного циклу проводяться ігри, конкурси, вікторини, майстер-класи по виготовленню писанок, витинанок.

В народознавчій вітальні проходять народознавчі уроки, на яких розглядається значення народної символіки, оберегів. Молодь приймає участь в інсценізації народних обрядів таких як Калита, Маланка та інших.

Організація дозвілля населення

В районній бібліотеці враховуються різноманітні інтереси користувачів, рекламується література на будь які інтереси.

Протягом року в читальному залі діють виставки періодичних видань, виставки-рекомендації,

Для майбутніх абітурієнтів проводяться профбутіки, зустрічі з представниками різних професій, диспути.

Література з різних розділів фонду рекламується на тематичних книжкових виставках, виставках-хобі, виставках-гербаріях, виставках-ікебанах, виставках-порадах.

Для користувачів бібліотеки працівники створюють комфортні умови, відкриті для всіх, кому потрібна книга, спілкування, оперативне отримання якісних бібліотечних послуг.

У районній бібліотеці створена народознавча вітальня. Вона оформлена в українському стилі. Тут зібрані взірці давнього одягу, побутові речі, ікони, посуд, засоби ткацьких знарядь. Кожний, хто заходить в кімнату поринає у світ давнього побуту наших предків, усвідомлює, що він – українець, що в нього є своя, рідна Батьківщина. З метою популяризації національних традицій, звичаїв, збереження історій рідного краю працівники бібліотеки у народознавчій кімнаті проводять різноманітні заходи.

Користувачі бібліотеки мають доступ до ресурсів Інтернету завдяки перемозі у конкурсі проектів відділу преси, освіти, культури Посольства США в Україні «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP- V). У 2006 році було створено новий структурний підрозділ «Інтернет-центр». Функціонування «Інтернет-центру» в бібліотеці надало змогу задовольнити інформаційні потреби користувачів, сприяло професійному зростанню працівників бібліотеки, кожний фахівець набув знання та навичок роботи з комп'ютером, ознайомився з можливостями мережі Інтернет, ефективним використанням всесвітніх інформаційних ресурсів у практичній бібліотечній діяльності та передає свої знання користувачам.

Важливим заходом щодо розширення видів послуг була участь та перемога бібліотек району (Решетилівська районна дитяча, Сухорабівська, Жовтнева, Друголиманська) у конкурсі програми «Бібліоміст», «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до інтернету». Для реалізації завдань, поставлених перед бібліотеками, розширення переліку інформаційно–бібліотечних послуг та підвищення якості роботи було запроваджено ряд інновацій, які не тільки позитивно вплинули на діалог між бібліотекою і читачем, а й дозволили більш активно популяризувати фонд книгозбірень, швидше обслуговувати користувачів та знаходити відповіді на різноманітні запити.

Так, в бібліотеках, де є Інтернет-центри організовано:

  • терміновий пошук інформації в Інтернет на замовлення;
  • безкоштовний (позачерговий) доступ людей з обмеженими можливостями до інформаційних ресурсів Інтернет;
  • створення нового сайту районної бібліотеки та введення підрозділу «сільські бібліотеки».
  • замовлення квитків, товару.
  • реєстрація ЗНО.
  • для більш ефективного впровадження цих нововведень проводилися заняття для персоналу бібліотек по поглибленню навиків роботи у мережі Інтернет.

Інновації не тільки позитивно вплинули на діалог між бібліотекою і читачем, а й дозволили більш активно пропагувати фонд книгозбірні, швидше обслуговувати користувачів та знаходити відповіді на різноманітні запити.

1,2

Вверх