Середа, 22.11.2017, 04:47

Меню сайту

Наша бібліотека сьогодні

     31 грудня 2003 року головою районної ради І.В. Писаренком прийняте розпорядження « Про реорганізацію централізованої бібліотечної системи та передачу сільських бібліотек з спільної власності територіальних громад району у власність територіальних громад селища, сіл». В результаті було утворено :

* Решетилівську районну бібліотеку для дорослих,

* Решетилівську районну бібліотеку для дітей,

* Сільські бібліотеки.

     Сільські бібліотеки ( фонди, майно, трудові книжки) передані на баланс територіальних громад сіл. Районна бібліотека залишилася  методичним центром для працівників сільських бібліотек.

На території Решетилівського району розміщено –                

                     К-сть      Кн. фонд     Книговидача     Читачі     Відвідування      

Бібліотек МК     27          206,5          225,7            17,1            95,8

Шкільні              24

Ліцейні                2

Разом                 53

     Сьогодні  бібліотеки Решетилівщини  є  культурно-просвітницькими та інформаційними установами, завданням яких є бібліотечно-інформаційне  обслуговування  населення,  що  проживає  на  території  Решетилівського району. Бібліотеки забезпечують громадянам рівні права на бібліотечне обслуговування незалежно від їхньої статі, віку, національності, освіти, соціального походження, політичних і релігійних переконань.

     Станом на 01.01.2016 р. в районі діє:

районна бібліотека,

бібліотека для дітей,

 2 селищні бібліотеки,

 23 сільських бібліотек.     

     Роботу бібліотек Решетилівського району  забезпечують 39 фахівців. Вищу спеціальну освіту мають - 3 працівники, базову вищу спеціальну освіту - 11 працівників.  На повну ставку працюють 16 працівників, 23 - в режимі вимушеної неповної зайнятості.

       До послуг користувачів району абонементи -3, читальні зали - 2, кафедра юнацтва -1, Інтернет-центри - 2, народознавча кімната - 1 районних бібліотек; 

     чотири Інтернет-центри сільських бібліотек: Жовтнева  - 2, Сухорабівська, Друголиманська;

       українська світлиця - Колотіївська СБ;

        абонементи  - 22 сільських бібліотек та 2 селищних бібліотек.

     ЦРБ та ДБ утримуються за рахунок районного бюджету, сільські, селищні – бюджету  місцевих громад. Районна бібліотека, згідно із своїми фунціями здійснює методичне керівництво сільськими, селищними бібліотеками.

    Для організації бібліотечного обслуговування невеликих сіл використовуються нестаціонарні форми, перш за все, бібліотечні пункти (всього їх 14,  (2- на виробничих ділянках, 12 - у селах)).  Особливо активно ця форма використовується у Шевченківській, Новомихайлівській, Михнівській, Пащенківській бібліотеках.

   Працівники районної та сільських бібліотек застосовують таку форму обслуговування як книгоношення. (Малобакайська, Першолиманська, Хрещатівська, Глибокобалківська). Надання бібліотечних послуг здійснюється завдяки тому, що значна кількість невеликих сіл знаходиться навколо більшого поселення, де є книгозбірня. Близькість до стаціонарної бібліотеки (1-3 км) дає змогу користуватися її послугами. 

     Охоплення населення району бібліотечним обслуговуванням складає 56.4%. Фонд районних бібліотек - 37325 тис. примірників, представлених українською (32364 тис.), російською (4961 тис.) мовами. Періодичних видань: газет – 16 назв, журналів – 40 назв. Щорічно послугами бібліотеки користуються 5964 тис.(в.т.ч. 1855 дітей) мешканців селища.

     Розвиваючи традиції  культурно-просвітницького закладу, бібліотеки активно співпрацюють з установами та організаціями, зацікавленими у спільній професійній, культурній та інтелектуальній діяльності.

     Частими гостями бібліотек є спеціалісти районного відділу юстиції, служби у справах дітей виконавчого комітету, психолог районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, територіального центру, працівники музею, районного підрозділу кримінально-виконавчої інспекції, спортивного товариства «Колос», рада ветеранів. Музичне оформлення заходів забезпечують Решетилівська дитяча школа мистецтв та самодіяльні артисти Шкурупіївського сільського клубу, районного будинку культури, центру культури і дозвілля «Оберіг».

  

    Решетилівська районна бібліотека працює над розв’язанням проблем розвитку і формування національної свідомості своїх користувачів, розвиваючи їх інтерес до національної культури, мови, історичного минулого України.

Пріоритетні напрямки роботи:

- забезпечення вільного і демократичного доступу до інформації,

- створення позитивного іміджу, естетичного вигляду,

- кваліфіковане обслуговування користувачів,

- пошуки ефективних форм роботи, залучення нових користувачів,

- формування та збереження книжкових фондів,

- співпраця з організаціями,

- виховання у користувачів інформаційної культури, любові до книги, розвиток пізнавальних здібностей,

- виховання загальної культури національної свідомості, шанобливого ставлення до бібліотеки, книги як скарбниці людських знань,

- створення комфортних умов для навчання та відпочинку,

- пошук позабюджетних коштів.

     До послуг користувачів бібліотеки клуби за інтересами: «Ровесник», «Ріднокрай», «Берегиня», гурток «Казка скликає друзів». Для всіх бажаючих проводяться екскурсії по бібліотеці, в програму яких входить відвідування народознавчої кімнати. А тим, хто надає перевагу Інтернет-спілкуванню створено блог. Складовою частиною роботи бібліотеки є масова робота: проводяться різноманітні заходи краєзнавчої, патріотичної, екологічної, народознавчої, правової, природознавчої тематики. При проведенні масових заходів бібліотекарі використовують інноваційні ігрові та діалогові форми і методи популяризації книги та реклами бібліотеки.

 

 

 

Висвітлення історії та сучасності  нашої держави, її мови

    Значну увагу працівники  приділяють висвітленню історії та сучасності нашої держави, її мови.

     Для різних вікових груп читачів проводяться заходи приурочені до історичних подій в житті країни. Це  уроки історії, години державності, години історичної правди, вечори пам’яті, зустрічі з ветеранами війни, історичні та мовознавчі  вікторини, мовознавчі свята.

     Щорічно проводяться заходи та розгортаються тематичні книжкові виставки до значимих подій в історії нашої держави, до основних державних свят, таких як, День Соборності України, День Незалежності України, День українського козацтва, День пам’яті жертв голодоморів, День української писемності та мови та інших.

Героїко – патріотичне виховання

     З  метою патріотичного виховання молоді спільно з навчальними закладами селища проводяться уроки патріотичного гарту, години безсмертя, зустрічі з учасниками бойових дій, патріотичні години, уроки мужності.  Також організовуються  виставки – інформації, на яких розміщені матеріали про безпосередніх учасників буремних подій нашої держави.

Популяризація кращих надбань літературної та культурної спадщини українського народу

       Бібліотека представляє панораму кращої літературної та культурної спадщини нашого народу.

Щорічно вшановується пам’ять Тараса Григоровича Шевченка, проводяться шевченківські читання, літературні вечори, вікторини на знання творчості поета.

     До ювілейних дат письменників та  видатних діячів української культури проводяться вечори-портрети, бібліографічні огляди літератури, розгортаються персональні книжкові виставки.

Інформуванню широкого кола читачів про творчість нових українських письменників сприяє тематичний стелаж «Сучасні українські письменники».

Правове виховання молоді

   Заходи з правознавчої тематики бібліотека проводить в тісній співпраці з районним управлінням юстиції, соціальною службою у справах сім'ї, дітей та молоді, учбовими закладами селища.

     На правову тематику проводяться  Дні інформації,  години правових знань, «бесіди за круглим столом», ігри-турніри по праву.

     Щорічно проводяться заходи присвячені до Дня Конституції України, в рамках Тижня права з учнями навчальних закладів проводяться бібліографічні огляди літератури на правову тематику.

   Література по праву представлена на виставках-рекомендаціях, куточках корисної інформації.

Популяризація здорового способу життя та поширення серед населення екологічних знань

     З метою популяризації здорового способу життя, попередження шкідливих звичок для учнів гімназії та ліцеїв  проводяться уроки здоров’я, усні журнали, диспути, рольові ігри-конференції

     Для попередження травматизму та нещасних випадків у літній період  для молоді проводяться відео лекторії, ситуативні ігри, бесіди. 

    До Дня Чорнобильської трагедії в бібліотеці проходять години скорботи, зустрічі з ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС.

     Для виховання екологічної культури населення проводяться екологічні брейн-ринги, ігри-вікторини з різними віковими групами читачів.

     Література екологічного спрямування рекламується на виставках-закликах, виставках-досьє, виставках-порадах.

Ведуться картотеки періодичних статей «Екологічний стан області, району» та «Жити у гармонії з природою».

Бібліотечне краєзнавство

     Один з пріоритетних напрямків роботи бібліотеки є краєзнавча діяльність. Виділено фонд краєзнавчої літератури.  Ведеться «Краєзнавча картотека статей»,  яка містить опис статей з періодичних видань про нашу область, район, їх природні багатства, історію, господарство, освіту, культуру та ін. Постійно поповнюються газетними вирізками тематичні теки на краєзнавчу тематику.

     На постійно діючій краєзнавчій виставці «Решетилівщина – край праці, творчості й добра» представлені краєзнавчі матеріали з історії та сьогодення району.

     До Дня визволення Решетилівщини від німецько-фашистських загарбників та Дня селища у вересні проводяться години пам’яті, краєзнавчі вікторини, краєзнавчі екскурси.

     Більшість краєзнавчих заходів проводяться у народознавчій вітальні. Це краєзнавчі розвідки, презентації книг місцевих письменників, зустрічі з письменниками-земляками та майстрами художньої творчості, краєзнавчі читання.

     Для популяризації творчості місцевих авторів, реклами краєзнавчого читання на сайті Решетилівської районної бібліотеки  створено новий проект «Літературний Гобелен Решетилівщини», який включає в себе:

- інтернет-досьє сучасних літераторів Решетилівщини;

- авторські прочитання творів;

- бібліографічний краєзнавчий покажчик;

- віртуальні виставки;

- презентації краєзнавчих книжкових виставок.

    В проекті беруть участь представники різних поколінь та літературних досягнень, які проживають, чи є родом з Решетилівщини, творять художнє слово, шанують та оспівують свій край.

Популяризація народних звичаїв та традицій українського народу

     Література по народознавству постійно рекламується в бібліотеці на книжкових виставках-календарях до православних релігійних свят.  Спільно з Решетилівським територіальним центром соціально-побутової адаптації у народознавчій світлиці проводяться свята, вечорниці для людей старшого покоління, де відтворюються народні звичаї та обряди, із залученням пісенних колективів Решетилівської дитячої школи мистецтв, Шкурупіївського сільського клубу, районного будинку культури.

     Для читачів юнацького віку до народних свят календарного циклу проводяться ігри, конкурси, вікторини, майстер-класи по виготовленню писанок, витинанок.

     В народознавчій вітальні проходять народознавчі уроки, на яких розглядається значення народної символіки, оберегів. Молодь приймає участь в інсценізації народних обрядів таких як Калита, Маланка та інших.

Організація дозвілля населення

     В районній бібліотеці враховуються різноманітні інтереси користувачів, рекламується література на будь які інтереси.

     Протягом року в читальному залі діють виставки періодичних видань, виставки-рекомендації,

     Для майбутніх абітурієнтів проводяться профбутіки, зустрічі з представниками різних професій,  диспути.

Література з різних розділів фонду рекламується на тематичних книжкових виставках, виставках-хобі, виставках-гербаріях, виставках-ікебанах, виставках-порадах.

     Для користувачів бібліотеки працівники створюють комфортні умови,  відкриті для всіх, кому потрібна книга, спілкування, оперативне отримання якісних бібліотечних послуг.

     У районній бібліотеці створена народознавча вітальня. Вона оформлена в українському стилі. Тут зібрані взірці давнього одягу, побутові речі, ікони, посуд, засоби ткацьких знарядь. Кожний, хто заходить  в кімнату поринає у світ давнього побуту наших предків, усвідомлює, що він – українець, що в нього є своя, рідна Батьківщина. З метою популяризації національних традицій, звичаїв, збереження історій рідного краю працівники бібліотеки у народознавчій кімнаті проводять різноманітні заходи.

     Користувачі бібліотеки мають доступ до ресурсів Інтернету завдяки перемозі у конкурсі проектів відділу преси, освіти, культури Посольства США в Україні «Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP- V). У 2006 році було створено новий структурний підрозділ «Інтернет-центр». Функціонування «Інтернет-центру» в бібліотеці надало змогу задовольнити інформаційні потреби користувачів, сприяло професійному зростанню працівників бібліотеки, кожний фахівець набув знання та навичок роботи з комп'ютером, ознайомився з можливостями мережі Інтернет, ефективним використанням всесвітніх інформаційних ресурсів у практичній бібліотечній діяльності та передає свої знання користувачам.

     Важливим заходом щодо розширення видів послуг була участь та перемога бібліотек району (Решетилівська районна дитяча, Сухорабівська, Жовтнева, Друголиманська) у конкурсі програми «Бібліоміст», «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до інтернету». Для реалізації завдань, поставлених перед бібліотеками, розширення переліку інформаційно–бібліотечних послуг та підвищення якості роботи було запроваджено ряд інновацій, які не тільки позитивно вплинули на діалог між бібліотекою і читачем, а й дозволили більш активно популяризувати фонд книгозбірень, швидше обслуговувати користувачів та знаходити відповіді на різноманітні запити.

           Так, в бібліотеках, де є Інтернет-центри організовано:

 • терміновий пошук інформації  в Інтернет на замовлення;
 • безкоштовний (позачерговий) доступ людей з обмеженими можливостями до інформаційних ресурсів Інтернет;
 • створення  нового сайту районної бібліотеки та введення підрозділу «сільські бібліотеки».
 • замовлення квитків, товару.
 • реєстрація  ЗНО.
 • для більш ефективного впровадження цих нововведень проводилися заняття для персоналу бібліотек по поглибленню навиків роботи у мережі Інтернет.

     Інновації не тільки позитивно вплинули на діалог між бібліотекою і читачем, а й дозволили більш активно пропагувати фонд книгозбірні, швидше обслуговувати користувачів та знаходити відповіді на різноманітні запити.

     Працівники бібліотек активну участь приймають в обласних конкурсах. Так, у 2014 році прийняли участь в обласних конкурсах:

 • на кращий ескіз поштової марки «Полтавськими шляхами Кобзаря» (призове місце у читача бібліотеки Арсена Григоренка),
 • «Бібліотека року Полтавщини», на веб-сайті  розміщена презентація бібліотеки,
 • «Бібліотекар третього тисячоліття»,
 • творчі роботи працівників бібліотек для дітей «Мій Шевченко»  та здобули перемогу в таких номінаціях «Виріб декоративно-прикладного мистецтва», «Літературний твір»,
 • конкурс буктрейлерів  на книги-ювіляри 2014 року.

Реклама бібліотек

     Решетилівська районна бібліотека  має певний досвід у проведенні рекламної діяльності. Усі відділи бібліотеки працюють над тим, щоб гідно представити її ресурси,  послуги і поширюють рекламну продукцію – як у межах закладу, так і серед різних установ і організацій.  Працівники активно працюють в напрямку налагодження тісних зв’язків із регіональними ЗМІ, про діяльність бібліотек постійно  висвітлюється на сторінках місцевих – газет «Решетилівський вісник», «Нова година». Впродовж 2014 року читачі газети могли ознайомитися з  18 публікаціями.

     Бібліотечне свято вересня - чудовий спосіб прорекламувати свою роботу та професію. А також своєрідний рубіж та підведення підсумків своєї діяльності. Для реклами бібліотечних послуг були підготовлені книжкові виставки «Цей дивний світ бібліотека», «О мудросте, захована в книжках», спільно з читачами було створено бібліо-постер «Парад читацьких думок: які зміни я хочу бачити в бібліотеці». Багато про бібліотечні послуги, фонди дізналися учасники бібліоквесту «Подорож книжковими стежками». До професійного свята був виготовлений скрепбукінг «Зупинися мить чудова», в якому висвітлена робота відділу обслуговування у світлинах, газетних публікаціях. Скрепбукінг поповнюється новими матеріалами протягом року, з ним постійно ознайомлюються читачі бібліотеки.

   Популяризації районної бібліотеки сприяли презентації відділу обслуговування на батьківських зборах старших класів в Решетилівській гімназії. Батьків старшокласників та класних керівників бібліотекарі ознайомили з послугами, які надає бібліотека, періодичними виданнями, які вона отримує, книжковими новинками.

     Решетилівська районна бібліотека має свій веб-сайт - rеshеtlib.at.ua, блог, бібліотека для дітей - веб-сайт - rеshlibdet.at.ua. З метою реклами,   інформація про роботу постійно подається на сайт та блог  бібліотек.

     Робота кафедри юнацтва висвітлюється на «Молодіжній сторінці» сайту. З роботою відділів бібліотеки можна ознайомитися на інформаційних стендах.

     Для презентацій нових можливостей бібліотеки району ініціювали спеціальні заходи - рекламу бібліотечних послуг. Здійснювалася реклама шляхом організації виставок, розміщення рекламних плакатів, календарних планів проведення масових заходів, публікацій у пресі, виготовлення рекламної продукції - закладок, проспектів, буклетів, бібліографічних покажчиків та ін. В них ми надавали інформацію про бібліотеку, її відділи, час роботи, фонд, послуги, що надаються користувачам та інше.

     Наприклад, ми пропонували громаді та користувачам зареєструвати скриньку електронної пошти,  запис у соціальній мережі та ін. Найбільш поширеними послугами з використання Інтернет технологій були:

• курси комп’ютерної грамотності (покращення навичок роботи з необхідними програмами та Інтернетом);

• зв’язок з рідними і друзями по Скайпу в інших містах та за кордоном;

• спілкування у соціальних мережах;

• проведення цікавих екскурсій; організація відпочинку;

• проведення ігор з дітьми;

• проведення різноманітних заходів (зустрічі, збори клубу за інтересами ) у комфортному приміщенні бібліотеки;

• виконання школярами та студентами домашніх завдань і творчих проектів,

• створення буктрейлерів, чи будь-які інші заняття з групою однодумців;

• ознайомлення з новинами свого регіону, країни, світу.

     Решетилівська районна бібліотека надає користувачам додаткові платні послуги : копіювання, сканування та друк документів. За  кошти від платних послуг придбано: кольоровий ксерокс, мультимедійне обладнання, книги. Великий вклад (закупівля ксерокса,  комп’ютера,  сканера, принтера (2005 рік) у розвиток платних послуг вніс  наш  земляк, академік, професор Санкт-Петербурзького державного архітектурно-будівельного університету  Анатолій Миколайович Асаул. 

    Також для бібліотеки подарував: власні наукові розробки економічного плану, книги нашого земляка О.Дмитренка «Земля небесна», «Долина смерті», «Де береться Дніпро…», «Шорстка моя отава зацвіла…»,  книги  Н.В.Гоголя «Тарас Бульба», «Ревізор», «Сорочинська ярмарка», видані за підтримки Полтавського земляцтва в Санкт-Петербурзі та редакції журналу «Економічне відродження Росії». Автор і керівник проекту А.М.Асаул. Книги подаровані у всі бібліотеки (2 районні, 25 сільських).

      Незважаючи на те, що в 2003 році була проведена децентралізація мережі, районна бібліотека є методичним центром для сільських бібліотек району. Велика увага приділяється питанню професійного росту працівників бібліотек: проводяться семінари, школи бібліотечного досвіду, наради, методичні заняття, надаються консультації, навчання при «Інтернет - центрі» районної бібліотеки, ознайомлення з досвідом роботи інших бібліотек, надання практичної допомоги у бібліотеках, що сприяє впровадженню інноваційних форм роботи, популяризації книг, покращенню бібліотечного обслуговування та залученню нових користувачів.

     Бібліотечні працівники в свою чергу намагаються змінюватися відповідно до процесів, що відбуваються у суспільстві: перетворюють бібліотеки на осередки цікавого спілкування і відкриття прекрасного для людини.

     Колектив розуміє, щоб бібліотека була популярна у своїй громаді, потрібно постійно працювати із залученими вже читачами та користувачами Інтернету, цікаво і якісно проводити заходи, використовувати нові форми роботи, рекламувати свою бібліотеку. Важливо також те, щоб кожна людина, що прийшла у нашу бібліотеку, відчувала, що її чек

Вверх