Понеділок, 19.02.2018, 20:59

Меню сайту

Народознавча світлиця

      

     Наш український народ має багату і оригінальну культуру, надбану численними поколіннями. З давніх часів до нас ідуть життєва мудрість та настанови щодо способу життя. Вони закладені в українських звичаях, святах, обрядах, фольклорі.        Це — світовідчуття та світосприймання нашого народу. Українські традиції пояснюють та обґрунтовують взаємини між людьми, між людьми і природою, духовну цінність кожної окремої людини, і народу взагалі.

     Кожна нація, кожен народ, навіть кожна соціальна група має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть і освячені віками. Але звичаї — це не відокремлене явище в житті народу, це — втілені в рух і дію світовідчуття, світосприймання та взаємини між окремими людьми. А ці взаємини і світовідчуття безпосередньо впливають на духову культуру даного народу, що в свою чергу впливає на процес постання народної творчості. Саме тому народна творчість нерозривно зв’язана зі звичаями народу. Звичаї народу — це ті прикмети, по яких розпізнається народ не тільки в сучасному, а і в його історичному минулому.

Наш великий поет Тарас Шевченко, звертаючись до України, як до матері, що вічно страждає, питається:

Чи ти рано до схід-сонця
Богу не молилась?
Чи ти діточок непевних
Звичаю не вчила?

     Як бачимо з цих слів Шевченка, не вчити своїх дітей звичаїв — це такий же великий гріх для матері, як і гріх не молитися Богові.

      Рід наш прекрасний духовністю. Наші пращури відбирали найцінніші надбання, збагачуючи їх, і бережливо передавали з покоління до покоління. Українці вміли відчувати природу, черпати здоров’я, силу й красу з її лона; всі творчі сили людини були спрямовані на зміцнення сім’ї, свого роду. Отож і ми не забуваємо свого прямого обов'язку і продовжуємо справу наших предків.

Тому колектив нашої бібліотеки у 2012 році створив у бібліотеці кімнату народознавства. Вона оформлена в українському стилі. Тут зібрані взірці давнього одягу, побутові речі, ікони, посуд, засоби ткацьких знарядь. Кожний, хто заходить в кімнату поринає у світ давнього побуту наших предків, усвідомлює, що він – українець, що в нього є своя рідна Батьківщина.

  

  

З метою популяризації національних традицій, звичаїв, збереження історій рідного краю працівники бібліотеки у народознавчій кімнаті проводить різноманітні заходи.

Спільно з дитячою школою мистецтв для учнів проведено літературно-музичну годину «Соборна, єдина моя Україна». Захід охопив період сивої давнини України, побуту її народу, народні , релігійні, родинні традиції, обряди. Працівники бібліотеки розповіли про  символи в житті українців, читалися прислів’я, приказки. Діти пригадували ті, приказки, які знали самі та виконували українські пісні.

Для учнів художнього ліцею проведені краєзнавчі мандри «У бібліотеці побувай, дізнайся про свій рідний  край».

- З членами клубу за інтересами «Бібліофіл» проведено:

- урок народної мудрості «Що не родина – своя історія»,

- народознавчу годину «Сяйво Великодньої писанки»,

- бібліографічний огляд літератури «І проспівав жайворонок у рідному краї» до 200-річчя від дня народження Є.Гребінки,

- бібліографічний огляд літератури «Спалахнула щоб не згаснути» до 141- річниці з дня народження Л.Українки.

До Міжнародного дня рідної мови з учнями Аграрного ліцею проведено літературний ранок «Що за дивна сила слова».

До народознавчої кімнати проводяться екскурсії  всім небайдужим, хто цікавиться історією нашого краю, його традиціями, звичаями, а також кожен користувач  бібліотеки по бажанню  може проводити свій час у кімнаті.Завдяки проведенню таких заходів  діти розуміють, що вони є частинкою великого українського народу, незалежно від національності, що Гімн, Прапор і Герб України є святі символи для українців, що володіння українською мовою є першою ознакою поваги до українського народу.

 Щиро запрошуємо відвідати народознавчу кімнату та згадати  минуле наших дідів, прадідів, вдихнути запах м’яти, чебрецю, любистку, відпочити душею і одержати задоволення від побаченого.

 

Вверх