До Дня пам’яті жертв голодоморів

День пам'яті жертв голодоморів - щорічний національний пам'ятний день в Україні. Цього року він припадає на 28 листопада. Традиційно після загальнонаціональної хвилини мовчання о 16.00 год. по всій Україні пройде громадська Всеукраїнська акція «Запали свічку пам'яті».

До цієї жалобної дати в бібліотеці зроблено меморіальну викладку літератури «Дзвони гіркої пам’яті України», на якій представлені книжково-ілюстративні, документальні матеріали трагічних сторінок історії України 1932 – 1933 років.

 

 

***

 

21 листопада в Україні відзначається День Гідності та Свободи. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го.

День Гідності та Свободи став своєрідним наступником Дня Свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції з 2005 по 2011 роки 22 листопада, але згодом був скасований.

Для українського суспільства стало очевидним, що країна стрімко рухається до цілковитого авторитаризму з його зневагою до засадничих прав людини, тотальною корупцією, свавіллям правоохоронних органів, репресіями та терором. Саме це й змусило українців вийти спочатку на вулиці Києва, а потім й інших міст України.

Події розгорталися стрімко і драматично – від мирних зібрань студентства до масових мітингів, палаючих шин, "коктейлів Молотова" і бруківки, що стала зброєю в руках протестувальників.

 

 

На відміну від подій Помаранчевої революції, відстоювання власної гідності та свободи коштувало Україні багатьох життів патріотів.

13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про День Гідності та Свободи». Метою запровадження пам’ятної дати є утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, вшанування патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів держави та її європейського вибору.

 

***

Раді повідомити, що Решетилівська центральна міська бібліотека отримала в дарунок від нашого земляка, вченого у галузі державного управління та місцевого самоврядування, краєзнавця І.В. Козюри бібліографічний покажчик "Славні літописці історії - Козюри" з серії "Видатні краєзнавці Полтавщини". Покажчик виданий у відділі краєзнавства Полтавської наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського. Він присвячений нашим землякам, двом видатним постатям нашого краю - батькові й сину - Ігорю та Валерію Козюрам.

 

Покажчик вийшов у видавництві ТОВ «АСМІ» завдяки фінансовій підтримці І. Козюри. Видання розраховане на широке коло користувачів – науковців, істориків, краєзнавців, архівістів, бібліотекарів. Цікавим і корисним воно буде всіх, кого цікавить історія рідного краю.

 

***

 

13 листопада святкує свій день народження легендарний письменник, сатирик та гуморист Остап Вишня, справжнє ім‘я - Павло Губенко. Народився він на Полтавщині в 1889 році на одному з хуторів біля села Грунь Зіньківського повіту у великій родині, де було 17 дітей.

Майбутній письменник закінчив школу фельдшерів і 10 років віддав медицині. Але медицина не приваблювала молодого Павла. Він екстерном склав іспити на історико-філологічний факультет Київського університету. А коли надрукував свій перший фейлетон, про захоплення медициною нагадував лише нерозбірливий почерк.

Друкуватися почав у 1919 році під псевдонімом Остап Вишня. Ім’я взяв з «Тараса Бульби» свого земляка Гоголя. А Вишня – це його улюблене дерево. Рідні та близькі називали письменника Павлом, а псевдонім існував для роботи.

Всенародна слава сатирика дратувала більшовиків. У 1920-х роках письменника заарештували, як особливо небезпечного злочинця, за те, що служив у військах УНР і друкувався в есерівської пресі.

У 1933 році його заарештували знову, засудивши до 10 років позбавлення волі за «тероризм». Нібито гуморист з друзями готував замах на партійного діяча Павла Постишева.

 

          

Серед українських письменників за кількістю проданих книг Остап Вишня посів друге місце після Шевченка. У 1921 році він написав два твори, а у 1923-му їх було вже 270. Тоді ж видав дев’ять збірників, а через п’ять років – 27.

Неймовірний талант і неймовірна людина. У постаті Остапа Вишні поєдналися внутрішня доброта і відчайдушність, патріотизм і співпереживання, ніжність і трагізм. Він пережив заслання і переслідування, смерть дружини і нерозуміння сина. Він усміхався і залишався вірним — собі, рідним і державі.

 

***

 

Щороку, 9 листопада, в нашій країні відзначається День української писемності та мови. Це свято було започатковане у 1997 році на честь вшанування пам'яті Нестора Літописця, з ім'ям якого пов'язують зародження української писемності, книжного слова, літературної традиції. До цього свята в читальному залі бібліотеки організовано книжкову виставку «Ти наше диво калинове, кохана українська мово!».

 

 

 

17 жовтня виповнилося б 90 років Народному художнику України, лауреату Державної премії ім. Т.Г. Шевченка, Почесному громадянину Решетилівки Леоніду Самійловичу Товстусі.

Леонід Самійлович з 1954 року був учасником багатьох художніх виставок як в Україні, так і за кордоном. Його роботи бачили в Німеччині, Канаді, США, Китаї, Японії, Сирії, Хорватії, Росії. Вони зберігаються у 24 музеях, а один із останніх – «Народжені рідною землею», подарований Раді Європи (м. Страсбург) від України. Живописні, неповторні твори Леоніда Самійловича розповідають світові про палку синівську любов до рідного краю, до неньки – України.

Своєю творчістю Л.С.Товстуха вписав золоту сторінку в історію українського мистецтва. Його ім’я увійшло в історію України, добрі справи – в людську пам’ять. Талановитий художник прославив Решетилівку, а його гобелени прославили митця.

 

 

 

14 жовтня весь український народ відзначає День захисника Вітчизни. З метою вшанування мужності та героїзму захисників України в читальному залі бібліотеки була проведена патріотична година «Слава незламним захисникам».

 

На зустріч були запрошені першокурсники Решетилівського професійного аграрного ліцею ім. І.Г. Боровенського. Ведучі О.Рагуліна та І.Заєць продемонстрували молоді відео «День захисника України», розповіли про історію встановлення свята, про земляків, які загинули на сході нашої держави, захищаючи її кордони. Хвилиною мовчання присутні віддали данину пам’яті полеглим героям.

Перед юнаками виступив Іванець Володимир Андрійович, учасник бойових дій на сході України, що дивом залишився живим після тяжкого поранення. Він ділився з молоддю нелегкими спогадами, відповідав на всі питання ліцеїстів, розповідав захоплюючі факти про бойові сутички.

 

Під кінець зустрічі присутні висловили Володимиру Андрійовичу подяку за мирне небо над головою, за відвагу і мужність та подарували захисникові квіти.

До заходу була підготовлена книжкова виставка «Цінуй, народе, воїнів своїх» присвячена всім, хто відстоює незалежність і територіальну цілісність України, боронить мирне життя нашого народу.

 

14 жовтня в Україні є особливим днем, який щорічно переповнює гордістю та хвилюванням серця мільйонів громадян нашої держави. У цей день відзначають одразу три свята, пов’язані з різними історичними подіями. Православна церква святкує день Покрови Пресвятої Богородиці, 1999 року згідно з Указом президента Леоніда Кучми у свято Покрови відзначають День українського козацтва, а починаючи з 2014 року, 14 жовтня набуло ще одного значення – українці святкують День захисника України.

За легендою, у цей день у 860 році військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ'я – Константинополь, намагаючись захопити місто. Мешканці Константинополя з молитвою звернулись до Богородиці з проханням про порятунок. І Богородиця з'явилася перед людьми та вкрила їх своєю покровою. Після цього військо Аскольда вже не могло побачити цих людей.

Традиційно саме в це православне свято українці вшановували та славили воїнів-захисників. І така традиція бере початок ще з часів Київської Русі. Для козаків Покрова була заступницею. Як відомо, в українській традиції Покрова тісно пов’язується із ідеями захисту від ворогів: згідно літописів князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Русь під покров Божої Матері. Тому велика кількість православних церков, побудованих в княжі і козацькі часи присвячувалися цьому святу. Церква Покрови Пресвятої Богородиці була головною на Запорізькій Січі, а 14 жовтня одним з найважливіших днів для козаків – тоді вони проводили свої ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана. Для козаків свято Покрови було найбільшим значущим святом, вони вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. Історія українського козацтва – це одна з найвеличніших сторінок життя українського народу. В найтяжчі часи іноземного поневолення козацтво виступало справжнім захисником рідної землі, оборонцем віри, моралі та державницьких традицій України.Саме з козацького роду вийшли відомі всьому світу діячі національного відродження України. Й нині сотні тисяч нащадків козаків розвивають кращі традиції своїх предків, котрі є для них взірцем доблесті, шляхетності, відданості Вітчизні.

Оберігає Пресвята Богородиця й нинішніх воїнів. Саме тому День захисника України ми відзначаємо на Покрову, як символ нерозривного зв’язку всіх поколінь захисників України, як пам’ять про тих, хто в різний час захищав нашу землю від ворога і охороняє її зараз, коли на східних територіях України йде боротьба за її незалежність і суверенітет. Попри зміну часів і політичних систем, День захисника України асоціюється насамперед з мужністю та стійкістю людського характеру, силою духу та відданістю Батьківщині.

Центральна міська бібліотека вітає зі святом і бажає усім мирного неба, міцного здоров’я, незгасимої енергії, завзяття і сили! Нехай божественний покров Пресвятої Богородиці, простягнений над нами, уберігає від бід, зла та негараздів!

 

 

Решетилівка  в серці одна

 

Під такою назвою 24 вересня був проведений спільний захід  бібліотеки  і  територіального центру, присвячений 77- ій річниці  визволення Решетилівщини від нацистських загарбників.   Ведучі  О. Рагуліна та Л. Біленька   розповіли учасникам заходу  про  події далекого 1943 року,  з вдячністю згадали славних захисників рідного краю.  З вітальним словом до  присутніх звернулися  Н.Ю. Козарь, директор Решетилівського територіального центру, та  В.І. Багно, голова ради ветеранів району. Гіркими були спогади дітей війни І. М. Лисенка, Л.Г. Пасічного,  В.Х. Йови. Хвилиною мовчання вшанували загиблих визволителів  і всіх героїв – захисників України.

 

 

 

 Присутні на зустрічі мали змогу переглянути   презентацію  «Пам’ятники Решетилівки» і  відповісти на питання краєзнавчої вікторини  «Чи знаєш ти історію Решетилівського краю?» Про відомого земляка митрополита Арсенія Могилянського  цікаво і змістовно розповів   директор районного краєзнавчого музею Ю.М. Кісіль. На заході звучали авторські вірші В. М. Ставицького та поезія військової тематики, яку адресував усім Л.Г. Пасічний. Душевні пісні   про війну  та  мирне сьогодення  звучали у виконанні Йови В.Х., Пасічник С.Ю., Лисенка І.М.

 

    

 

Захід пройшов в  теплій,  невимушеній атмосфері. На закінчення ведучі побажали  для  всіх українців мирного неба над головою, спокою і достатку, віри у завтрашній день.

 

До Дня партизанської слави та Дня визволення Решетилівщини від нацистських загарбників

22 вересня в Україні відзначають День партизанської слави. Партизанський рух завжди відображав прагнення народу до свободи. Понад п’ятсот з’єднань і сотні загонів народних месників, що діяли в тилу ворога під час  Другої світової війни на території України, зробили вагомий внесок у визволення країни від ворога. До цієї дати в читальному залі бібліотеки організовано  книжкову виставку «Партизанськими стежками України».

23 вересня – День визволення Решетилівщини від нацистських загарбників. 77 – ій річниці визволення нашого краю приурочена тематична книжкова виставки «Вклонися, Решетилівшино, цим людям великим і скромним».  В літературі, що представлена на виставках    розповідається  про  наших співвітчизників,   які пройшли крізь найскладніші випробування, відстояли право людей на свободу, врятували нашу країну  і світ від нацизму.

 

     

До ювілею  Оксани Забужко

 

 

 

      19 вересня свій ювілейний День народження святкує одна з найбільш яскравих та знакових сучасних українських письменниць – Оксана Забужко. У її творчому доробку не один десяток книжок. Серед яких  «Сестро, сестро», «Польові дослідження з українського сексу»,  «Тут могла б бути ваша реклама», «Музей покинутих секретів», «І знову я влізаю в танк…», «Друга спроба: Вибране»,  «Шевченків міф України» та інші.

Письменниця нагороджена  орденом княгині Ольги III ст. і отримала відзнаку «Золотий письменник України». Її книги перекладені понад 20 мовами. Вистави за творами Оксани Забкжко йдуть на багатьох театральних сценах України, Європи  і Північної Америки. Поезії Забужко покладені на музику багатьма українськими і зарубіжними композиторами.

 

 

        Завітайте до нашої бібліотеки, щоб детальніше ознайомитись  з поетичними та прозовими творами талановитої  письменниці.

 

 

12 вересня – День фізичної культури та спорту.

Спорт – невичерпне джерело життя, сили і краси. За традицією, в другу суботу вересня в Україні відзначається День фізичної культури і спорту.

Вітаємо з цим святом всіх, хто підтримує ініціативу здорового способу життя, хто не бачить себе без спорту, а ще більше тих, хто професійно ним займається! Бажаємо нових перемог і здобутків!

Для бажаючих дізнатися більше про захоплюючий світ спорту і можливості самовдосконалення за допомогою спорту, про своїх спортивних кумирів та встановлення спортивних рекордів пропонуємо ознайомитись з літературою книжкової виставки «Спорт для всіх», яка експонується в нашій бібліотеці .

 

 

Життя книг на екрані

 

     Книги та фільми є найбільш популярними розвагами для проводження дозвілля. У них є багато спільного, так як під час читання книги і при перегляді фільму ми пізнаємо щось нове, цікаве, захоплююче. Одні люди більше люблять читати, а інші не переживуть пропуску прем'єри фільму, який так довго чекали. Для декого більш захопливо тримати книжку в руках і перегортати її сторінки, ніж спостерігати за яскравими і барвистими подіями на екрані телевізора.

     До уваги користувачів в бібліотеці представлена книжкова виставка-акцент «Життя книг на екрані», де представлені книги, за мотивами яких талановиті режисери зняли свої геніальні фільми: «Тарас Бульба» М. Гоголя, «Тіні забутих предків» М. Коцюбинського, «Чорна рада» П.Куліша, «Грозовий перевал» Е.Бронте, «Код да Вінчі» Д.Брауна та інші. Пропонуємо ознайомитись з літературою та пригадати улюблені кінокадри.

 

 

 

 

Виставка-досьє «Святині мого народу».

Щороку, 28 липня, у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, в Україні на державному рівні відзначається православне свято - День хрещення Київської Русі – України.

З нагоди цієї визначної події в читальному залі центральної міської бібліотеки розгорнута виставка-досьє «Святині мого народу». На ній  представлена література, з якої користувачі книгозбірні можуть дізнатися  про історичну подію, що відбулася у 988 році та стала ключовою і вирішальною в подальшому розвитку всієї Київської Русі.

Окремий розділ присвячено постаті київського  князя Володимира Великого, якого церква визнала святим рівноапостольним, адже хрещення пов'язують саме з його ім'ям.

Зацікавлять  читачів представлені на виставці фотоальбоми, на сторінках яких зображені численні святині й історичні памятки Києва. Серед них – собор Святої Софії, Києво-Печерська лавра, Успенський собор, Михайлівський Золотоверхий собор та інші.

Нехай це свято назавжди залишається символом духовної та національної єдності українського народу, дарує всім щедрої Божої благодаті, миру, духовної наснаги, міцного здоров’я та довголіття.

 

  

 

 

 

     Передати книгу в дар бібліотеці - значить подарувати книзі друге життя і справжнє задоволення багатьом читачам на довгі роки. Багато користувачів нашої бібліотеки приносять чимало цікавої, потрібної літератури.
Останніми днями відразу дві небайдужі мешканки нашого міста – Людмила Лукашенко та Альона Трудненко – поділилися книгами з власних бібліотек.

 

     


Це і художні видання, серед яких класика, детективи, і література по саморозвитку, нетрадиційним методам лікування, тощо.
Щиро дякуємо Вам!

Газета  «Правовий вісник» в бібліотеках Решетилівщини.

 

Нещодавно працівники Решетилівського бюро правової допомоги передали центральній міській бібліотеці комплекти щомісячної юридично-просвітницької газети «Правовий вісник» за 2020 рік, які будуть поширені серед бібліотек району.

Видання має сприяти підвищенню рівня правової освіти населення, поінформувати про найбільш знакові правові події в Україні та області, роз’яснити актуальні правові питання сьогодення, висвітлювати діяльність системи безоплатної правової допомоги Полтавської області.

Квітневий номер газети  - це тематичний спеціальний випуск. До уваги читачів новини, коментарі, роз'яснення чинного законодавства, що стосуються протидії поширення коронавірусу в Україні.

 

   

Серед постійних рубрик видання: земельні та громадські радники інформують, думка спеціаліста, адвокат консультує, приклади успішного захисту, зміни законодавства, сторінка регіонального представника Уповноваженого Верховної ради з прав людини. Стануть в нагоді читачам і зразки документів правового та процесуального характеру.

 

 

Книга. Природа. Екологія

На сьогодні одним із болючих питань планети – є питання охорони довкілля, адже не всі люди піклуються про стан навколишнього середовища, а й часто наносять шкоду, яку роками не можна виправити. Тому в 1972 році на 27-й сесії Генеральної Асамблеї ООН був проголошений Всесвітній день охорони навколишнього середовища.
Це свято є для Організації Об'єднаних Націй одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем навколишнього середовища, а також стимулювати політичний інтерес та відповідні дії. У 2000 р. в цей день розпочато програму ООН ''Тисячоліття довкілля – приступити до дій''. Програма є ще одним нагадуванням людству про його роль в охороні довкілля.
Пам’ятаймо, що лише разом ми зможемо зробити навколишнє середовище чистішим, адже наше майбутнє залежить саме від нас.
До Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища в Решетилівській центральній міській бібліотеці підготовлені підбірки книг на екологічну тематику, які будуть цікавими як для старшого покоління, так і для найменших читачів.
У виданнях висвітлюються еколого-правові проблеми збереження довкілля, заходи охорони земель, використання відновлюваних джерел енергії та промислових і побутових відходів.

 

  

 

 

Вітаємо з️ Днем вишиванки!!!! 

Коли вдягаю вишиванку,

Немов в любові признаюся

Своїй країні ніжно й палко,

Вдягну і Господу молюся.