Жу́ль Габріє́ль Верн ­­- французький письменник, автор пригодницьких романів. Разом із Гербертом Уеллсом вважається  засновником жанру наукової фантастики.

Народився Жуль Верн 8 лютого 1828 року в Нанті, у родині адвоката П'єра Верна (1798—1871)  і Софі Верн (1801—1887). Також в родині Вернів було ще четверо дітей – Поль, Анна, Матильда і Марі.

 

В 1839 році в житті Жуля Верна сталась неймовірна пригода, яка, на щастя для його майбутніх читачів, закінчилась досить швидко. Одинадцятирічний Жуль  влаштувався юнгою на судно «Кораль», яке відправилося до Індії. Батько згодом зумів перехопити його на пароплаві. Саме тоді Син пообіцяв батькові подорожувати «лише в мріях».

Жуль Верн навчався в семінарії Ван-Станіслав, Нантському ліцеї, здобув диплом юриста, але не продовжив справи батька — власника нотаріальної контори, оскільки захопився театром. З 1852 по 1854 pp. він — секретар Ліричного театру, котрий пробує сили у віршованих комедіях-водевілях. Знайомство з А. Дюма та з театральним життям виявилося надзвичайно корисним для письменника-початківця, котрий осягав мистецтво побудови інтриги й утримання читацького інтересу аж до заключного епізоду розповіді. Здібний автор привернув увагу видавця П.Ж. Етцеля, який уклав з ним контракт, за яким Верн зобов'язаний був протягом двадцяти років готувати щорічно до друку по два романи. Договір дав письменнику засоби до існування, водночас наклавши на нього обтяжливу матеріальну відповідальність.
Загальна тональність величезного циклу «Незвичайних подорожей» («Voyages extraordinaires») — гімн науці і техніці, які створені заради людини. Письменник зажив слави після опублікування роману «П'ять тижнів на повітряній кулі» («Cinq semaines en ballon», 1863), одразу ж перекладеного іноземними мовами. 

Дія романів Ж. Верна, завжди дуже добре оформлених, як правило, відбувається у другій половині XIX ст. Вони є винятково пригодницькими.

Вершиною творчості Жуля Верна стали такі романи, як: “Діти капітана Гранта” (1868),

 

“Таємничий острів” (1874),

 “П’ятнадцятилітній капітан” (1878).

Жуль Верн описує різні країни, моря і континенти, звеличує волелюбність, дружбу, людяність і вірність героїв.

Окрім романів, він створив багато п'єс, новел, автобіографічних розповідей, віршів, пісень; наукових, художніх та літературних праць. За його творами знято численні кіно- і телефільми, вони стали основою коміксів, п'єс, музики та відеоігор.

Вчені — фізики, хіміки, географи, астрономи, спелеологи, вулканологи, дослідники космосу й океанських глибин проявляють до Верна не лише читацький, а й цілком професійний інтерес. У значній кількості мемуарів є свідчення про те, що Верн сприяв прояснити мету досліджень, допомагав ученим і у виборі життєвого шляху і навіть певною мірою виявляється їхнім співавтором.

Проте головною заслугою Верна залишається створення жанру науково-фантастичного роману. 

Романи Верна швидко завоювали неймовірну популярність у світі. Створючи їх він подорожував своєю яхтою «Сан-Мішель» берегами Європи і Північної Африки. У 1867 році побував в США, відвідав Ніагарський водоспад.

 

З 1871 року Жюль Верн живе в Ам'єні.

 

Будинок Жуля Верна в Ам'єні

 

Помер Жуль Верн о 8 годині ранку 24 березня 1905 р. Він був похований неподалік від свого будинку в Ам'єні. Через кілька років після смерті на його могилі було встановлено пам'ятник, який зображував письменника-фантаста, що тягнеться до зірок.

 

 

Жуль Верн має популярність у всьому світі; згідно з Index Translationum від ЮНЕСКО, в цілому здійснено 4751 переклад його творів, це другий результат за кількістю перекладів авторів іноземними мовами після Агати Крісті.

 

 

Вгору