Як це відбувалось?

 

      Незалежність Української Народної Республіки була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради 22 січня 1918 року. Західноукраїнська Народна Республіка постала 1 листопада 1918 року. З того ж моменту почались переговори про об'єднання України між емісарами ЗУНР та урядом гетьмана Павла Скоропадського. Однак після антигетьманського перевороту, до влади прийшла Директорія УНР, яка й ухвалила Акт Злуки з ЗУНР.

 

 

   "Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили й за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка", - йшлося в документі.

 

          

 

       Цей документ був не просто документом, що засвідчив об'єднання двох республік в одну. Цим документом нарешті український народ зміг об'єднатись в межах однієї національної держави. Століттями українці жили в Австро-Угорській та Російській імперіях, воювали одне проти одного у Першій світовій війні. І ось наступив той самий момент, який проголосив соборність української держави, а від так і української нації.

 

    На жаль, Українська Державність через міжусобні війни, лівацьку політику пацифізму та натиск поляків та більшовика зникла в часи Перших Визвольних змагань, а відтак українці стали жити в Радянському Союзі, Румунії, Чехословаччині, Угорщині та Польщі.

Але факту того, що українці змогли об'єднатись, як народ та нація уже не можна було скасувати.

Перше річниця Дня Соборності була відзначена в Карпатській Україні (незалежна держава на території нинішнього Закарпаття) у 1939 році. Однак остання незалежна українська республіка була окупована угорськими фашистами режиму Міклоша Хорті.

З того часу святкування Дня Соборності було заборонене по всій території Україні.

В УРСР, куди увійшли всі українські землі після Другої світової війни, свято Дня Соборності вважалось "буржуазним" і таким, що не відповідає духу "пролетарського інтернаціоналізму".

 

   

 

 

    

     Святкування Дня Соборності розпочалось з 1990 році, хоча офіційний статус свято отримало лише у 1999 році указом президента України Леоніда Кучми.

Головною традицією свята - є акція "Українська хвиля", яку у 1990 році заснував один зі співзасновників Народного Руху  та політв'язень Михайло Горинь.

Найбільший "живий ланцюг" відбувся в ніч з 21 на 22 січня з'єднавши між собою Львів та Київ. Таким чином започаткувалась традиція щорічно створювати "живий ланцюг", як символ соборності.

 

         

 

         

     Пропонуємо до Вашої уваги видання в нашій бібліотеці, які висвітлюють сторінки української історії, національно-визвольних процесів початку ХХ століття, видання про відомих громадських, політичних і військових діячів, а також складні політичні процеси, які відбувалися на теренах нашої держави під час боротьби українського народу за єдність і незалежність.

 

             Кудряченко А.І. Політична історія України ХХстоліття: Підруч. для студ. вищ. навч. закл. / А.І. Кудряченко, Г.І. Калінічева, А.А. Костиря. – К.: МАУП, 2006. – 696 с. – Бібліогр.: с.670-695.

 

 

     Довідник з історії України (А-Я):Посібн.для серед.загальноосв.навч.закл./ За заг.ред. І.Підкови, Р.Шуста. – 2-ге вид.,доопр.і доповн. – К.: Генеза,2001. – 1136 с.

 

 

      

Брати КАПРАНОВИ. Мальована історія Незалежності України / Брати Капранови – К.: Гамазин, 2013. – 80 с.: іл.

 

 

       

Ярослав Грицак. Нарис історії України. Формування модерної нації ХІХ-ХХ століття. – Київ: Yakaboo Publishing, 2019. – 656 стор.

 

 

Вгору