В особі А.М. Асаула  Решетилівка  - Полтавщина – Україна мають надзвичайно активну, ділову й творчу людину, вченого, кого не соромно називати елітою української нації в північній столиці Росії: не затурканий хохол, а справжній, мислячий українець, який із гідністю приніс на береги Неви гарячу енергію лицарів – волелюбів, жагучість їхньої неспокійної вдачі.

                                                                                                                                                                 О.Дмитренко

        

      Решетилівська земля подарувала нам багатьох відомих особистостей. Рясним цвітом розлетілись вони по світу. Але протягом життя не забували землю, що зростила, ту, що напоїла творчим талантом. Підтримували і підтримують тісні зв’язки з місцевою громадою. І хоча життєві дороги прослалися далеко від батьківщини, і подумки, і практичними справами залишаються справжніми синами рідного краю – Решетилівської землі.

         Різні життєві дороги дарувала доля синам цієї землі. Ми хочемо познайомити Вас з решетилівцем, який став емігрантом в далекому Санкт  – Петербурзі. З давен відомо, що його душа, а серцебиття завжди відлунює любов’ю до свого роду і народу.

         Він входить у шестірку найвизначніших людей Полтавщини, які проживають у Санкт – Петербурзі. Доктор економічних наук, професор, дійсний член Санкт – Петербурзької інженерної Академії, Російської академії природничих наук, Міжнародної Академії менеджменту, Почесний академік будівельного комплексу, Почесний будівельник Росії, академік Академії  економічних наук України, автор та співавтор понад 200 наукових праць, серед яких понад 20 підручників і навчальних посібників, монографії, статті, керівник власної наукової школи…

       Все це – про Анатолія Миколайовича Асаула, нашого земляка, який завдяки винятковій настирливості, працьовитості і здібностям досяг високих вершин у науці.

         Він народився 31 жовтня 1948 року в селищі Решетилівка в родині Миколи Сергійовича та Марії Олексіївни Асаул. На землі ти мусиш залишити по собі добрий слід, не пройти свою ниву безслідно – так навчали жити батьки Анатолія Миколайовича. Вони часто з пам’яті читали «Кобзаря», й із шкільних літ вчили сина святої шаноби до промтої людини, до відповідальності й  причетності до всього.

         Анатолій Миколайович пройшов шлях від робітника до Голови Ради директорів ВАТ «ПСО «Леноблагробуд».

        Проблеми, з якими він зіткнувся в своїй практичній роботі, привели його до необхідності зайнятися науковою діяльністю. З цією метою він розпочинає викладацьку діяльність в Ленінградському інженерно-економічному інституті. В 1990 році для підвищення кваліфікації отримує другу вищу освіту, захищає кандидатську дисертацію, бере участь в фундаментальних наукових дослідженнях, експериментальних розробках. Пророблена наукова робота допомогла успішно захистити докторську дисертацію. У 2000 році професору А.М. Асаулу Російська Академія природничих наук присвоїла почесні звання і знак «Лицар науки і мистецтв» за значний внесок в економічну науку Росії, що відроджується.

       Наш земляк – видатний учений, праці якого широко відомі як в Росії, так і за її межами. Він розробляє навчальні посібники для студентів економічних спеціальностей, а також самостійно займається підготовкою їх до видань. Залучає молоде покоління до різних напрямків наукової діяльності.

       Анатолій Миколайович підготував 19 кандидатів наук, 5 докторантів, з якими веде тісну співпрацю.

     А.М. Асаул глибоко шанує свої національні корені, активно підтримує українські традиції. З часу приїзду до Санкт – Петербурга є членом громадської організації «Товариство ім. Тараса Шевченка», Українського громадсько – культурного товариства. Анатолій Миколайович опікується школою Слов’янських  мов, є в ній і клас української мови і літератури. Щоб діти краще знали рідну мову, він із поїздок до України привозить книжкові новинки, підручники надруковані мовою Кобзаря. А також, пропагуючи наші традиції і звичаї, Анатолій Миколайович привіз із Решетилівки в школу Слов’янських мов опішнянську  кераміку, решетилівську вишивку: блузи, плахти, скатерки й рушники. До рідного українського, зокрема решетилівського, в родині Асаулів ставлення особливе. В будинку, де мешкає сім’я, створено музей, в якому зберігаються речі,що належали юному Анатолію, його батькам та більш старшим поколінням Асаулів. Він цікавиться історією свого козацького роду, досліджує сімейну генеалогію.

       Підтримуючи зв’язки з Решетилівкою, Анатолій Миколайович проявляє себе в благ7одійній діяльності(як меценат)на користь рідного краю.

        Рішенням сесії районної ради нашому славному земляку – вченому А.М. Асаула у 2006 році присвоєно звання «Почесний громадянин Решетилівщини».  В день вручення атрибутів Почесного громадянина, він сказав: «Для мене дуже важливим є визнання моїх заслуг на рідній землі. Батьківщина одна, і особливо цінуєш це на відстані. Вважав і вважатиму за обов’язок ділитися всім, чим можу, на загальна потреби розвитку району, щоб про мене могли сказати: «Де народився – там і пригодився…».

 

         До вашої уваги пропонуємо список літератури, який допоможе вам детальніше дізнатися про життєвий та науковий шлях цієї багатогранної людини.

  1. А.М. Асаул зближує Полтавщину із Санкт – Петербургом// Решетилівський вісник. – 2010. – 1січ.
  2. А.М. Асаул: учений, менеджер, гуманіст // Решетилівський вісник. – 2008. – 31 жовт.
  3. Гаврилова Л.  З вдячністю про земляків – добродіїв / Л. Гаврилова // Край. – 2009. - № 67 (лист.). – С. 6 – 7.
  4. Де народився – там і пригодився // Решетилівський вісник. – 2006. – 1 груд.
  5. Іваненко І. Візит, плідний, багатогранний /  І. Іваненко // Решетилівський вісник. – 2012. – 27 січ.
  6. Козюра І. Асаул – «син свободи», «людина, яка веде за собою» / І.Козюра, В.Клзюра // Решетилівський вісник. – 2012. – 2 лист. – С. 7.
  7. Козюра І. Щедрий дарунок вченого – земляка / І.Козюра, В. Козюра // Зоря Полтавщини. – 2012. – 7 лют. – С.3.
  8. Творити і примножувати: керуючись таким життєвим принципом, наш земляк з Решетилівки  А.М. Асаул  досяг великих вершин у трудовій та науковій діяльності: спец. Випуск // Решетилівський вісник. – 2003. – 24 жовт.
  9. Циган І.  А. М. Асаул: «Був недавно в ООН і бачив там Решетилівський килим. Я гордий за своїх земляків…» / І. Циган // Решетилівський вісник. – 2006. – 10 бер.
  10.  Циган І. А.М.  Асаул став почесним професором Полтавського техуніверситету / І. Циган // Рештилівський вісник. – 2010. – 4 черв.
  11. Циган І. А. М. Асаул: «Україна для мене  - це земля, де народився і виріс» / І. Циган // Решетилівський вісник. – 2010. – 10 груд. – С.3.
  12. Циган І. Унікальні документи з історії Решетилівки  зібрав у Російському державному історичному архіві і передав землякам професор із Санкт – Петербурга А.М. Асаул / І. Циган // Решетилівський вісник. – 2011. – 30 груд.
  13.  Чергові благодійні внески від професора А.М. Асаула // Решетилівський вісник. – 2005. – 29 лип.
  14. Ширшова Н. Корінням він на рідній землі / Н. Ширшова // Решетилівський вісник. – 2010. – 9 лип.

 

 

Вгору