Трипí́льський  Андрí́й Володи́мирович

Трипільський Андрій Володимирович народився 14 січня 1912 року в селі Сухорабівка  Решетилівського району Полтавської області в сім’ї сільських учителів. Здобув середню освіту. Мав нахил до музики і журналістики. У 30-х роках  працював редактором Чугуївської райгазети. В 1933 році закінчив Харківську консерваторію, а в 1938 – філологічний факультет Київського держуніверситету ім.Т.Г.Шевченка, де згодом працював викладачем теорії літератури. Кандидат філологічних наук. 

Учасник Другої світової війни з червня 1941 до 9 травня 1945 року.  Був кореспондентом газет Окремої Приморської армії, Південного, Південно-Західного, Сталінградського, 3-го Українського фронтів. У боях під Києвом і Сталінградом був поранений, під Одесою й Севастополем – контужений. Брав участь в обороні Кавказу. У визволенні міст і сіл України, а потім – Румунії, Югославії, Болгарії, Угорщини, Австрії.

Нагороджений Орденами Вітчизняної війни 1-го та 2-го ступеня, Червоної Зірки та медалями.       

Друкувався з 1930р., спочатку як прозаїк, а по війні працює в ділянці загальної естетики, літературознавства, мистецтвознавства і критики. З письменниками Іваном Гончаренком та Василем Кучером видавав серію нарисів - понад 30 - про героїв оборони Одеси і Севастополя. Під час війни вийшли друком збірки його фронтових нарисів і оповідань «Над степами України» (1942р.), «Севастопольці» і «Над морем» (1943р.), «Севастополь» і «Дорога до Дніпра» (1944р.). Разом з Миколою Грибачовим, Іваном Ле, Павлом Усенком, іншими, працював над бойовою історією 3-го Українського фронту, виданою в трьох томах.

Йому належать фундаментальні праці з шевченкознавства: «Життя і творчість Тараса Шевченка», «Естетичні погляди Шевченка», «Народ про свого поета», «Слово Тарасове гримить над світом».

Помер А.В.Трипільський у січні 1988 року на 76-му році життя.

 

Література про автора:

Довгий-Степовий О.Є. Трипільський Андрій Володимирович/ О.Є. Довгий-Степовий// Славні люди Решетилівщини: Нариси, замальовки, стислі біографічні оповідки. – Полтава: Дивосвіт, 2013. – С. 198-199.

Довгий-Степовий О.Є. Випробуваний вітрами часу/ О.Є. Довгий-Степовий// У кожного своя стежина: слово про славну плеяду письменників і літераторів Решетилівщини ХХ - початку ХХІ століть . – Полтава: Дивосвіт, 2010. – С.53-60.

Кузьменко О. Про нашого Андрія Трипільського/ О.Кузьменко// Решетилівський вісник.- 1992.- 25 лип.

Вгору