У лютому 2011 року в Сухорабівській сільській бібліотеці відбулася визначна подія. Наша бібліотека стала переможницею конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету», започаткованого Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках програми «Бібліоміст» (www.bibliomist.org) для українських публічних бібліотек. Фінансування цієї програми здійснила фундація Біла та Мелінди Гейтс. Офіційне оголошення 730 бібліотек-переможців з 153 централізованих бібліотечних систем України, серед яких була також і наша бібліотека, відбулося 18 лютого 2011 року у Національному інформаційному агентстві «Укрінформ» під час спільної прес-конференції за участю заступника Міністра культури України Вікторії Миколаївни Лісничої, директора програми «Бібліоміст» Матея Новака, директора Регіональної місії Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні Джаніни Ярузельські та президента Української бібліотечної асоціації (УБА) Ірини Олександрівни Шевченко.

Наша бібліотека отримала 4 одиниці комп’ютерної техніки з програмним забезпеченням. На підтримку створення Інтернет - центру виступила місцева влада .

 

Урочисте офіційне відкриття відбулося 22 жовтня 2011 року.

 

 

Сьогодні Інтернет - центр – це 4 сучасно-обладнаних робочих місця, вільний доступ до всесвітньої мережі Інтернет, послуги сканування та розпізнання тексту, ксерокопіювання та друку. Також у наявності є веб - камера, що дає можливість спілкуватися в онлайн режимі. Робота Інтернет - центру значно посилює ресурсний потенціал бібліотеки, покращує бібліотечно - інформаційне обслуговування.

 

 

Користувачами Інтернет - центру є представники найрізноманітніших верств населення – учні, студенти, вчителі, держслужбовці, підприємці, безробітні, пенсіонери, та інші. Пріоритетною та найактивнішою групою користувачів є переважно молодь, віком 15-25 років. Інтернет – центр Сухорабівської сільської бібліотеки є інформаційною базою для навчання, спілкування.

Працівники бібліотеки систематично допомагають користувачам орієнтуватись в Інтернет -просторі, навчають шукати необхідну інформацію, вчать етики та відповідальності використання Інтернет - ресурсів, знайомлять з необхідною методичною та навчальною літературою; велика увага приділяється поняттю авторського права і правилам використання чужої інформації. З кожним користувачем проводиться попередня консультація, ознайомлення з правилами Інтернет - центру, виявляється рівень його комп’ютерної грамотності.

Для малопідготовлених проводиться навчання диференційовано. Користувачі бібліотеки вчаться самостійно шукати будь - яку інформацію в різних пошукових системах, створювати власні поштові скриньки, користуватися соціальними мережами для пошуку друзів по-інтересах, тощо. Навчання проводиться тренером-консультантом згідно навчальних програм.

Цього року усі бажаючі мали змогу пройти курс навчання для читачів бібліотеки по оволодінню основами Інтернет «Курс для новачків». Крім того для вдосконалення своїх навиків роботи на ПК та у мережі Інтернет користувачі відвідали Інтернет - урок «Інтернет – легко і просто». Працівник Інтернет - центру надає як індивідуальні, так і групові консультації: як користуватися електронною поштою, як навчитися роботі на ПК, виконуючи різні комп’ютерні операції, як швидко знайти потрібну інформацію в Інтернеті, тощо.

Головна мета Інтернет - центру полягає в забезпеченні необмеженого доступу до інформації, що сприяє свободі, процвітанню та розвитку місцевої громади, кожної особи. Пріоритетними напрямками в обслуговуванні осіб є: подолання замкнутого простору та створення умов для знайомств і спілкування, розвиток комунікаційних навиків, розвиток і популяризація творчого потенціалу, сприяння успішній самореалізації, створення умов для дистанційного навчання, сприяння самоосвіті, задоволення інформаційних, побутових запитів, надання соціально значущої інформації.

 

 

З метою охоплення більшої кількості школярів і студентів створено полички рекламування послуг Інтернет - центру у бібліотеці. Розробляється різноманітна веб-ліографія для полегшення пошуку в Інтернеті, яка знаходиться на «Поличці віртуальних довідок», що постійно поповнюється згідно запитів читачів. Крім того самі працівники Інтернет - центру постійно надають консультації та практичну допомогу в пошуку потрібної інформації.

У бібліотеці організована постійно діюча виставка для користувачів «Література для користувачів комп’ютерів та Інтернету»

 

Користувачі відразу відчули переваги нової послуги в порівнянні з традиційними : замість багатоденного пошуку та перегляду інформації в читальному залі – миттєвий результат у вигляді електронної копії документа, фактографічної довідки.

 

 

Про дієвість цієї послуги в бібліотеці свідчать черги для запису на обслуговування в Інтернет - центрі.

Правила користування Інтернет – центром Сухорабівської сільської бібліотеки

Користувач має право:

· замовити час роботи в Інтернет - центрі;

· одержати попередньо індивідуальну або колективну консультацію користування мережею Internet;

· використовувати Internet для доступу до інформаційних ресурсів;

· користуватися Internet протягом 1 години;

· продовжувати свою роботу в мережі Internet, в разі відсутності наступного в черзі користувача, до часу наступного замовлення;

· переносити інформацію на дискету (користувач повинен віддати власну дискету адміністратору для форматування),та роздруковувати матеріали з Internet за плату.

В Інтернет - центрі заборонено:

· будь-яким чином змінювати настройки комп'ютера;

· користуватися власними дискетами і CD без попередження і перевірки цього носія адміністратором Інтернет - центру;

· прослуховувати музичні твори без навушників;

· користуватися різноманітними дискусійними форумами (чатами);

· користуватися on-line Internet- іграми;

· переглядати та розповсюджувати заборонені законом матеріали;

· неправомірно "скачувати" та використовувати ліцензії на програмне забезпечення;

· використовувати Internet в комерційних цілях (наприклад, продаж, купівля, рекламування товарів та послуг тощо);

· заважати працювати іншим користувачам.

Користувач зобов'язаний:

· дбайливо ставитись до комп'ютерної техніки;

· підтримувати порядок на своєму робочому місці;

· негайно повідомити адміністратора Інтернет - центру у випадку входу на сайт негативного змісту;

· дотримуватися правил користування Інтернет.

Інтернет - центр не несе відповідальність за:

· зміст Internet - сайтів та новизну або точність їх інформації;

· будь-який зрив у роботі з причин, не залежних від працівників Інтернет – центру

В випадку порушення правил користувач позбавляється права відвідування Інтернет – центру та несе відповідальність згідно чинного законодавства.

Якщо відвідувач запізнився на 15 хвилин право користування комп'ютером на попередньо замовлений час передається іншому відвідувачу.

 

Інтернет - живий організм, що постійно змінюється, тому Сухорабівська сільська бібліотека користувачам готує і оновлює тематичні вебліографічні списки. Наприклад, видано серію

«На допомогу школярам», «Право в Інтернеті», «Історія, фольклор, культура», «Офіційні джерела в Інтернеті», «Авто -, мото - техніка», «Полтавські письменники дітям», «Інтернет- ресурси з проблем молоді. Молодіжні та студентські організації», підібрані кращі сайти для дітей, та інші.

У Сухорабівській сільській бібліотеці створено і успішно діє Пункт доступу громадян до офіційної інформації, де громадяни мають можливість отримати інформацію про діяльність органів державної влади та дізнатись, яким чином можна долучитись до процесу законотворення та впливати на процес прийняття рішень. Тут розміщені офіційні сайти органів державної влади України.

 

ОФІЦІЙНІ САЙТИ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ УКРАЇНИ

САЙТ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ:


http://www.president.gov.ua/ - Представництво Президента України Сайт, присвячений Президенту України, містить останні політичні новини, графік роботи Президента, офіційні документи, промови, радіозвернення, фотоальбом та багато іншого.

САЙТ ЗАКОНОДАВЧОЇ ВЛАДИ:

http://portal.rada.gov.ua/rada/ - Верховна Рада України Основний законодавчий портал містить розділи: Законодавство України, Законопроекти, Пленарні засідання, Депутатський корпус, Сторінки комітетів, фракцій та груп, Інформаційний сервер Верховної Ради, Дирекція телерадіопрограм, бібліотека та журнал Верховної Ради "ВІЧЕ", Сторінка міжпарламентських зв´язків та Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Сторінка Рахункової палати.

САЙТИ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ:

http://www.kmu.gov.ua/control/ - Кабінет Міністрів України Урядовий портал, що містить усі відомості про роботу Кабміну, довгострокову стратегію розвитку України, нормативно-правову базу документів, довідник, урядову періодику, відомості про історію урядів в Україні, а також працює консультаційний центр, гаряча лінія та багато іншого.

МІНІСТЕРСТВА:

http://www.minagro.gov.ua – Міністерство аграрної політики

http://www.mvs.gov.ua – Міністерство внутрішніх справ України

http://www.menr.gov.ua – Міністерство екології та природних ресурсів України

http://me.kmu.gov.ua – Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

http://mpe.kmu.gov.ua – Міністерство енергетики та вугільної промисловості України

http://www.mfa.gov.ua – Міністерство закордонних справ України

http://www.mtu.gov.ua – Міністерство інфраструктури України

http://mincult.kmu.gov.ua – Міністерство культури України

http://www.mns.gov.ua – Міністерство надзвичайних ситуацій України

http://www.mil.gov.ua – Міністерство оборони України

http://www.mon.gov.ua – Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

http://www.moz.gov.ua – Міністерство охорони здоров’я України

http://minregion.gov.ua/ – Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України

http://www.mlsp.gov.ua – Міністерство соціальної політики України

http://minfin.kmu.gov.ua – Міністерство фінансів України

http://www.minjust.gov.ua – Міністерство юстиції України

САЙТИ СУДОВОЇ ВЛАДИ:

http://www.scourt.gov.ua/ - Верховний Суд України Інформаційний сервер Верховного Суду України.

http://www.ccu.gov.ua/ - Конституційний Суд України Офіційний веб-сайт Конституційного Суду України.

http://www.arbitr.gov.ua/ - Вищий господарський суд України Офіційний сайт Вищого господарського суду України. Господарські суди як суди спеціалізовані здійснюють правосуддя у господарських відносинах. Їх завданням є захист на засадах верховенства права гарантованих Конституцією України та законами України прав та охоронюваних законом інтересів учасників господарських правовідносин.

САЙТИ МІСЦЕВИХ ОРГАНІВ ВИКОНАВЧОЇ ВЛАДИ

http://www.adm-pl.gov.ua/ - Полтавська обласна державна адміністрація

http://www.oblrada.pl.ua/ - Полтавська обласна рада

http://www.rada-poltava.gov.ua/rule/rada/ - Полтавська міська рада

Для всіх користувачів Інтернет - центр пропонує заняття в «Бібліотечній школі Інтернет».

Багатоступенева навчальна програма включає:

1.«Швидкий старт» - допомога для користувачів, які не мають практичних навиків користування комп’ютером;

2.«Курси для новачків» - заняття для користувачів бібліотеки по оволодінню основам Інтернет;

«Інтернет в інформаційній діяльності» - заняття розраховані на працівників культури, освіти та інші;

В Інтернет - центрі проведено віртуальний екскурс "Цікаві сторінки в Інтернеті», конкурси комп’ютерного малюнка до Міжнародного жіночого дня і Дня Незалежності України, віртуальну подорож "Захоплюючий світ Інтернету”.

 

Вгору