З книгою крокуємо по життю

(Досвід роботи Решетилівської районної бібліотеки для дітей)

       Колектив Решетилівської районної  бібліотеки для дітей  працює над виконанням важливої функції   – забезпечення інформаційних потреб користувачів, допомозі всебічного їх розвитку: у вивченні і розширенні знань з предметів шкільної програми,  вихованні культури читання, організації відпочинку й дозвілля, розвитку творчих здібностей.

Пріоритетними напрямками роботи є:


 

 • вивчення потреб та запитів користувачів;
 • поповнення книжкових фондів;
 • підтримка партнерських відносин;
 • подальше освоєння й впровадження новітніх інформаційних технологій;
 • формування в користувачів основ інформаційної  культури;
 • масова популяризація книг;
 • участь в програмах, проектах, конкурсах.
 • Бібліотека, організовуючи свою роботу, тісно співпрацює з громадськими організаціями та установами, що займаються освітою, дозвіллям, соціальним захистом мешканців селища та району: Решетилівським ДНЗ «Ромашка», гімназією ім. І.Л Олійника, ЗОШ І ст.,  ЗОШ І -ІІ ст., з сільськими школами району, дитячою школою мистецтв, РЦСССМ, будинком дитячої та юнацької творчості, з правоохоронними органами, органами місцевої влади, з редакцією районної газети та радіо.
 • Інформаційні ресурси бібліотеки

    Каталоги і картотеки є складовою частиною довідково-бібліографічного апарату бібліотеки. Вони допомагають читачам вірно зорієнтуватися у бібліотечному фонді.

 • До послуг читачів:

  Алфавітний каталог – займає провідне місце в системі каталогів. З нього можна отримати інформацію про наявність у бібліотеці конкретного документа. Картки в каталозі розставлені в порядку прізвищ авторів і назв видань.

  Систематичний каталог – розкриває фонд бібліотеки у визначеному логічному порядку. В залежності від змісту видань, картки з описом групуються за відповідними галузями знань. Кожна галузь в свою чергу підрозділяється на більш дрібні розділи і підрозділи. По систематичному каталогу можна з’ясувати які видання і з яких галузей є у нашій бібліотеці.

 

Картотеки:

Систематична картотека статей – містить опис статей з періодичних видань, що надходять до бібліотеки. Вона доповнює систематичний каталог, оперативно інформує читачів про новини з усіх сфер нашого життя.

Краєзнавча картотека – містить опис статей з періодичних видань про область, район, їх природні ресурси, історію, господарство, освіту, культуру та ін.

Тематична картотека – інформація згрупована за темами, наприклад, «Довкілля», «Компютер. Інтернет», «Закон і право», «Звичаї та традиції», «Шкідливі звички».

Картотека обліку періодичних видань – інформує про наявність і своєчасність надходження періодичних видань у бібліотеку.

Основою роботи бібліотеки є її документний фонд, від складу якого залежить успіх роботи, виконання завдань, що стоять перед нею. Фонд бібліотеки  налічує 13066 примірників літератури.

      Читачі бібліотеки мають можливість користуватися відкритим доступом до книжкових полиць, на яких широко представлені  твори сучасних авторів, класика, видання історичного та пригодницького жанрів, детективи, фантастика, а також науково - популярна література з різних галузей знань.

    Особливу цінність має довідковий фонд: енциклопедії, енциклопедичні, тлумачні, мовні словники, різноманітні довідники, атласи, краєзнавчі видання. Використання довідкових видань дозволяє читачам виробити стійкий інтерес до читання, глибше вивчити тему, зрозуміти прочитане.

       Важливою умовою розвитку інформаційних ресурсів бібліотеки є щорічне поповнення бібліотечного фонду. 

Основними джерелами поповнення фонду бібліотеки є:

—  передплата періодичних видань;

—  література взамін загубленої читачами;

—  література подарована бібліотеці;

—  з фонду обласної бібліотеки.

      Поповнюється фонд бібліотеки за рахунок небайдужих читачів. Під час проведення краєзнавчих заходів місцевими авторами було подаровано 16 книг. 

    До уваги користувачів цікава підписка періодичних видань. Щоб більше залучити читачів до бібліотеки працівники  оформили книжкову виставку «Погортаєм сторінки реальні і подивимось журнальчик в on - line». Діти мають можливість переглянути улюблені журнали в читальній залі бібліотеки, а також погортати віртуальні сторінки в пункті вільного доступу до Інтернету програми «Бібліоміст».

 

В читальній залі для кращої популяризації періодичних видань працює «Бібліокафе».

Цікавим для  малечі є «меню» нашого кафе :

Коктейлі:

 1. Жасмін.
 2. Сонечко.
 3. Пізнайко.
 4. Стежинка.

Солодощі:

 1. Яблунька.
 2. Колосок.
 3. Зернятко.

       Фонд бібліотеки потрібно постійно підтримувати в належному стані, своєчасно ремонтувати книги. Для цього в бібліотеці створено дитячий куточок «Книжкова лікарня». «Книжка – всюди поруч з нами. Вона наш друг і порадник. Шануйте її, любіть і бережіть, у неї вкладено велику працю багатьох людей. Якщо книга — друг, то й ставитися до неї треба по - дружньому!» - таким зверненням бібліотекарі заохочують малечу до надання допомоги книгам, а в «Книжковій лікарні» є все для цього необхідне.    

      Доречним доповненням таких занять є бібліотечні уроки, на яких діти знайомляться з правилами користування бібліотекою, бережливим ставленням до книг. Під час проведення Всеукраїнського тижня дитячої книги  для читачів проведено свято «Диво, створене людиною» та «Книга - твій друг», які доповнювала книжкова виставка «Вчись берегти книгу», що знайомила з матеріалами про історію виникнення та друкування книг, їх цінність та користь.

      Працівники бібліотеки для дітей  спрямували свою роботу  на створення  образу теплого, затишного дому, де можна не лише отримати інформацію, взяти книгу для читання, попрацювати з комп’ютером, а й відпочити, поспілкуватися, відвідати різноманітні заходи, які мають естетичне, пізнавальне і виховне значення для користувачів.

       Краєзнавство - важливий напрямок роботи  бібліотеки. У читальній залі виділений книжковий фонд краєзнавчої тематики. Його розкриває тематична поличка «Мій рідний край – окраса України» та постійно діюча книжкова виставка - панорама «Земле Решетилівська, рідний краю мій», які поповнюються новими надходженнями.

         Книжкова виставка – панорама  «Земле Решетилівська, рідний краю мій»:

 1. Історичне минуле рідного краю
 2. Осяяні славою і талантом
 3. Письменники – земляки

Цитата: «Слава тобі, Решетилівський краю,

                       Слава навіки – віків.

                       Славим минуле,

                       Славим сучасне,

                       Славим майбутнє,

                       Славим твоїх трударів»

     Звернення: «Шановні користувачі! Пропонуємо вам постійнодіючу краєзнавчу виставку - панораму «Земле Решетилівська, рідний краю мій». Додаткову інформацію з даної теми ви зможете знайти  у відділах 63.5(4Укр), 26.89 книжкового фонду, систематичному каталозі та краєзнавчій картотеці статей.

      Значна увага при популяризації краєзнавства приділяється письменникам - землякам. Особливо цікаво пройшла літературна зустріч з місцевим літератором Миколою Яковичем Нечитайлом. Діти  із захопленням слухали, задавали багато запитань, бо значна частина сюжетів, описаних в його книгах для дітей взята із пережитого ним самим. Книги «Конячі сльози», «Ялинка мого дитинства», «Дітям про дітей війни» сприймаються дітьми щиро та емоційно.

     У всіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, свій родовід, карається людьми і Богом. Він блукає по світу, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку, бо він загублений для свого народу. Щоб по - справжньому любити рідний край, бути гідним патріотом своєї Батьківщини, необхідно вивчати його історію, мову, культуру.

     Так виникла ідея створити при бібліотеці кімнату народознавства. Тут зібрані зразки  народного одягу,  предмети побуту, ткацькі знаряддя, а ще п’янить запах чебрецю, м’яти, васильків та живе український дух і пам'ять. Така атмосфера підсилює в дітей почуття власної гідності, гордості за те, що вони представники великого народу, великої держави – України.

 

      З метою популяризації національних традицій, звичаїв, вивчення історії рідного краю бібліотекарі у народознавчій кімнаті проводять різноманітні заходи: краєзнавчу годину «Традиції Полтавського краю в традиціях сучасної сім’ї», краєзнавчий урок «Українська хата на традиції багата», народознавче свято «Прийди, прийди до мене, неділенько зелена», народознавчий урок «Щедрівка й коляда в нашу хату загляда», народознавче свято «Великдень всіх на гостини просить», літературно – музичне родинне свято «Батькову силу і мамину ласку з собою в дорогу, дитино, візьми».

     Заходи краєзнавчої та народознавчої тематики сприяють вихованню свідомого громадянина, патріота своєї країни. Під час проведення масових заходів, бібліотекарі  розповідають  юним читачам про духовне і політичне життя українського народу, про події, що перед усім світом засвідчили прагнення українського народу до вільного, щасливого  життя, визначають місце і роль України у світі.

     Важливо, що на  заходах кожен присутній може висловлювати свою думку та відношення до сучасних подій. Для учнів Решетилівської гімназії проведено свято «Соборна і вільна моя Україна, я з нею пов’язую долю свою». В його програму входила і вікторина «Що ми знаємо про Україну?» та захоплююча  веб – подорож «Історичні місця України».

 Цікаво пройшли патріот – шоу «Хай живе вільна Україна», свято «Є на світі земля Україна», патріотична година «Моя батьківщина – велика країна, найкраща у світі моя

 

Україна». Запрошені діти декламували вірші  про Україну,  прапор, герб, прослухали пісні сучасних українських авторів.

     До відзначення 200 - річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка в бібліотеці відбулися зустрічі, бесіди, свята, діалоги, організовувалися книжкові виставки - перегляди, виставки - вікторини за творами великого Кобзаря. Дітей знайомили з творчістю Шевченка – поета та художника. В актовій залі спільно з викладачами та учнями дитячої школи мистецтв працівниками районної бібліотеки для дітей проведено свято «Величаємо, тебе, Тарасе, в слові і пісні»  для учнів  2 - 9 класів  Решетилівської загальноосвітньої школи І - ІІ ступенів.  Піснями і віршами юні шанувальники висловлювали свою любов до великого митця українського народу. Діти читали улюблені вірші  «Доля», «Садок вишневий коло хати», «Мені тринадцятий минало», «Минають дні минають ночі», «Зоре моя вечірняя» та виконували музичні твори на слова Т.Г. Шевченка. 

Між берегами вічності клекоче час,

Дзвенить нового дня весела повінь.

Живуть, Тарасе, рідний поміж нас,

І голос твій, і пензель твій, і Слово.

Книжкові виставки «Його благословила доля тією правдою святою», «Величний син великого народу» оздоблені вишитим портретом Т.Г. Шевченка та рушником, вінком із польових квітів, репродукціями картин, написаних художником у Решетилівці.

Книжкова виставка – пам'ять

 «Величний син великого народу»

 1. Шевченкове слово в віках не старіє
 2. Літопис долі Кобзаря
 3. Письменники – лауреати національної премії ім. Т.Г.Шевченка

Цитата: Тут був Тарас, і серцем бунтівливим

              Він прихиливсь до отчої землі,

              Родючі наші приговтвянські ниви

              Ще пам’ятають дум його політ.

                                               В.Ставицький, місцевий поет.

Звернення: Шановні читачі! Пропонуємо вашій увазі книжкову виставку «Величний син великого народу», присвячену життю і творчості Тараса Григоровича Шевченка. Ми вшановуємо його за великий внесок у культуру України та всього світу. З додатковою літературою по темі ви зможете ознайомитися у відділах

83 Літературознавство,

84.4 Художня література,

85 Мистецтво.

     Ще один із напрямків роботи бібліотеки - правове виховання. Традиційно на протязі року проводяться правознавчі заходи. І хоча права і обов’язки дітей для них не новина, але застосовувати їх у власному повсякденному житті дітям не просто. Тому бібліотека для дітей спільно з партнерами, приділяє значну увагу популяризації правознавчих знань серед читачів різних вікових груп. Правову годину «Держава, діти: право та обов’язок» проведено для учнів 8–х класів Решетилівської гімназіїї ім. І.Л. Олійника. Запрошені фахівці - начальник Решетилівського районного управління юстиції Шерстюк М.І., начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану районного управління юстиції Шебітченко О.А., оперуповноважений кримінальної міліції у справах дітей райвідділу міліції Пащенко В.В., провідний спеціаліст районного управління юстиції Онищенко О. І. висвітлили правові аспекти, а бібліотекарі провели вікторину, турнір правознавців, ситуаційну гру. Присутні задавали багато запитань спеціалістам та отримували вичерпні відповіді.

Також проведено правову гру «Гостра ситуація: я вчинив би так…», зустріч – діалог «Я люблю свою країну, де є право на родину», літературний калейдоскоп «Казки читаємо – права вивчаємо», оформлено книжкову виставку – застереження «Правовий бумеранг».

       Екологічна  тематика бібліотечних заходів пісно пов’язана з правовою. Матеріали книжкової виставки «Віконце у природу», виставки - роздуму «Ти і природа: соратники чи вороги?» знайомили користувачів з правовою відповідальністю за нанесення шкоди природі.  

       Естетичну насолоду отримали учні початкових класів від відео - панорами «Казкове мереживо зими», відео - презентації «Зимівля звірів». Емоційно сприйняли відео - колаж «Весняні клопоти звірів і птахів» дошкільнята з дитячого садка «Ромашка», проявили активність у вікторині «Жили - були звірі і птахи», учні 2 - 3 класів ЗОШ І - ІІ ст. До Дня довкілля читачів 8 класу ЗОШ I - II ст. запрошено на віртуальну панораму «Чиста екологія – добре  здоров’я».

     Весело проводять дозвілля у бібліотеці користувачі  під час   канікул - зимових і весняних, а особливо – літніх. Воно завжди супроводжується феєрією сміху, захоплення,  ігор, пісень. Були тут: інсценізація казок, малюнки на асфальті, конкурси, перегляди нових журналів, книг та улюблених телепередач. В Інтернет - пункті «Бібліоміст»  переглядали  мультфільми, відео - ролики, спілкувалися з друзями «ВКонтакті»,  «Однокласниках», по скайпу.

         Влітку на дитячих майданчиках працювала бібліотека під відкритим небом.

      Для юних користувачів проведені: калейдоскоп цікавих фактів «Книжкові загадки - дитячі відгадки», інформаційні години «Як користуватися Інтернетом»,  «Бібліотечні каталоги для дітей та дорослих»,  літературна вікторина «Книга – міст у світ знань», огляд періодичних видань, презентації найбільших і найменших книг бібліотеки.

      Весняні канікули пам’ятні тим, що традиційно під час Тижня дитячого читання ми проводимо популярний захід, якого першокласники чекають ще з початку навчального року – посвята в читачі районної бібліотеки для дітей. Готуємо його спільно з дитячою школою мистецтв, районним будинком культури. В дійстві  брали участь Королева Книга, Буквар, Незнайко, Червона Шапочка, Дівчинка – Казка, Бабуся – Казкарка.

    Протягом травня - червня нашу бібліотеку з екскурсіями відвідали  дітлахи з літніх пришкільних таборів всього району. Ми знайомили їх з послугами бібліотеки,  документним фондом, правилами користування Інтернетом, проводили бібліотечні уроки та заходи: літературну годину «Читаю охоче, бо знати багато цікавого хочу», відео – панораму «Правила безпечного відпочинку на канікулах», день розваг «Яскравий світ дитинства», он - лайн – мандрівку «Подорож в Мультляндію», презентацію «Книги – ювіляри 2014 року», народознавчу годину «Українська хата на звичаї багата», театралізований день казки «Казку цю я прочитав і ось що намалював». Діти охоче ділилися своїми враженнями від прочитаного та побаченого, розповідали про свої улюблені книги та літературних героїв, брали участь в ситуаційних іграх та конкурсах.

     До Всеукраїнського дня бібліотек для користувачів проводимо заходи, які виховують у дітей любов до читання, книги, бібліотеки, застосовуючи діалогові форми, які подобаються дітям. Гра - подорож «Країна, якої немає на карті», літературна подорож «Казки мого дитинства», екскурсія - знайомство «Цей дивний світ – бібліотека», вікторина «В країні казкових героїв», презентація «Краще за всі Інтернети – журнали, книги і газети», година цікавинок «Лоцмани книжкових морів», літературна гра «Пригоди навколо книги», дружня зустріч «Обговорення книг прочитаних влітку», експрес - новини «До бібліотеки завітай – нові журнали почитай» відіграли певну роль у формуванні дитячого світогляду.

Для їх проведення використовуємо можливості Інтернету, мультимедійне обладнання,  що робить ці заходи більш яскравими, інформаційнішими.   

Навіть книжкові виставки тепер можна переглядати реальні та віртуальні.

                                                                                         Віртуальна  книжкова виставка «Від сторінки до сторінки презентуємо новинки»

      Решетилівська районна бібліотека для дітей  стала  привабливим місцем для спілкування користувачів -однодумців. Саме цю місію виконують клуби за інтересами «КЛАС» і «Берегиня» та гурток «Казка збирає друзів».

Клуб за інтересами «КЛАС» (клуб любителів активного спілкування).

      Наші читачі, члени клубу, з першого ж засідання проявили себе активними у визначені тематики та підготовці масових заходів, кожне засідання викликає у них інтерес. Весело і жваво пройшла вікторина «Юні вундеркінди», питання до якої підбирали самі члени клубу і пропонували їх один – одному, гра - подорож «Країна, якої немає на карті» (Бібліотека) ознайомила з інформацією про бібліотеки всього світу. За доброю традицією засідання клубу відбувається в невимушеній, дружній атмосфері, кожен учасник має змогу поділитись своїми враженнями, думками. Так проведено годину дозвілля «Щоб нам сумно не було». Під час її проведення діти збагатилися цікавими ідеями про розширення та урізноманітнення відпочинку. Наприклад, до проведення Новорічних заходів діти допомагали працівникам прикрашати бібліотеку витинанками, різними виробами, зробленими своїми руками. Члени клубу сповнені нових творчих ідей і надалі планують розширити спектр захоплень, вносити новизну у своє життя.

                                                                                                                                 Клуб «Берегиня»

Об’єднує старшокласників, яких  цікавлять народні традиції, сімейні цінності, обереги щасливого життя. Девіз клубу такий:

« Земля молодіє від рясту, від сонця, від цвіту.

Душа, мов калина, росте і цвіте від тепла.

Нічого не треба від цього великого світу,

Якби тільки мати - берегиня роду й народу жила».

     Переважна більшість заходів проведена у народознавчій світлиці центральної районної бібліотеки, де панує атмосфера української сім’ї, родини, роду, Батьківщини: різдвяне свято «Святая ніч Різдвяна у небесах сія», краєзнавча година «Традиції полтавського краю у традиціях сучасної сім’ї», народознавча година «Українська хата на традиції багата»,  літературно - поетична година «Музи Т.Г.Шевченка», година духовності «Великдень – найбільше свято на землі», літературна година «Жінка, мати, берегиня», зустрічі з письменниками рідного краю. 

       Наймолодші читачі бібліотеки із задоволенням відвідують заходи, які проводять для них члени гуртка «Казка збирає друзів».

     З успіхом пройшла розважальна гра «Казки мого дитинства»,  де читачі  із задоволенням розповідали про свої улюблені казки, а також інсценізували твір «Лисичка та журавель».  Головні ролі виконали Гопанько Неля та Муцин Борис. Проведено літературну гру по творчості українських письменників, вікторину загадок «У країну загадок підемо, дружно час проведемо»,  казковий вернісаж «Весна казками мандрує», інтелект – вікторину «В казки на гостині», обговорення казки Г.- Х. Андерсена «Снігова королева», віртуальну подорож «В чарівному світі казки», інсценізацію казки «Зайчик застудився», літературні посиденьки «Казковий снігопад», новорічний кінозал «Зимова подорож». На заняттях гуртка діти ілюструють прочитані книги власними малюнками, складають пазли, працюють над літературними завданнями. Жодне з них не відбувається без активних членів гуртка Синенко Тані, Гордієнко Юлі, Цибулько Лілі, Даценко Альбіни, Скиби Росани.

     Решетилівська районна бібліотека для дітей бере участь в різних проектах та конкурсах:  «Дитинство - це гомін усюди», «Кращий читач  2014 року», «Прикрасимо книжковий дім», «Бібліотека року Полтавщини», «Мій Шевченко». Так, наприклад, під час підготовки до конкурсу «Прикрасимо книжковий дім» бібліотекарі творчо працювали над створенням  куточків «Лісова бібліотека», «Театральний куточок», «Галявина казок». Наша бібліотека брала участь в трьох номінаціях:

-        краща зона обслуговування;

-        краща зона відпочинку;

-        краща зона вільного доступу.

       Перемогою  відзначені у номінації «Краща зона обслуговування» та отримали в  подарунок настільні ігри  «Авто трек»,