Книжкова виставка - питання «Зробиш до здоров’я крок?»

                                        Щоб стати здоровим,

                                        потрібно докласти власні зусилля,

                                        постійні і значні.

                                                                               М.Амосов

 Звернення до користувачів:

«Ця виставка – питання для тих, хто хоче зберегти своє здоровя, молодість, досягти активного довголіття, позбутися шкідливих звичок. Зробіть до здоровя крок! І ви відчуєте прилив фізичних сил, оптимізму, готовність подолати будь – які труднощі».

1р.  Бути здоровим – це просто?

2р.  Як правильно харчуватися?

3р.  Як зберегти молодість?

4р.  Методи лікування. Які вони?

5р.  Шкідливі звички чи здоровя? Обирайте самі.


Виставка – діалог «Безжальний ворог юності - наркотик»

(26 червня – Міжнародний день боротьби із зловживанням наркотиків і їх незаконним обігом)

Звернення до користувачів:

«Почати вживати наркотики дуже просто, але відмовитись і вилікуватися майже неможливо. Вживати наркотики – значить вбивати себе! Але кому і що ти доведеш, ставши наркоманом?

Перегляньте матеріали виставки, зрозумійте, яку загрозу несе в собі слово «наркотик». І ніколи не пробуйте цю отруту. Скажемо «Ні!» безжальному ворогові юності».

1р.  Насолода для слабких.

2р.  Як все починається.

3р.  Гіркі плоди «солодкого життя».


Виставка – досьє «Летить життя димом»

(31 травня – Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням)

                                         Тютюн приносить шкоду тілу,

                                         руйнує розум, притуплює цілі нації.

                                         Оноре де Бальзак

Звернення до користувачів:

«Ознайомившись з матеріалами, представленими на виставці, Ви більше дізнаєтеся про нікотин – одну з найсильніших отрут. Вдумайтеся: пачка цигарок на день – це близько 500 рентгенів опромінення на рік! Температура тліючої сигарети 700 – 900 градусів! Про шкоду паління добре відомо і новоспеченому курцеві, і курцеві зі стажем. Але позбутися цієї шкідливої звички жоден з них не поспішає. Попри очевидну шкоду паління, вони продовжують пускати кільця диму…Схаменіться! Навіщо губити себе? Лише через 10 років після припинення паління організм відновлюється».

1р.  На гачку у нікотину.

2р.  Чому це небезпечно.

3р.  Кидаємо палити.

Під час експонування виставки – досьє «Летить життя димом» було проведено бліц – опитування «Чи хочете Ви палити?»:

- Чи хочете ви щодня отримувати дозу радіації в 7 разів більшу від

  гранично допустимої?

- Чи хочете Ви, щоб ваші діти хворіли на пневмонію, бронхіти,

   астму, рак?

- Чи хочете ви захворіти на рак?

- Чи хочете ви, щоб ваші діти народилися фізично неповноцінними?

- Чи може ви взагалі не хочете мати дітей?

- Знаючи все це, чи візьмете на себе відповідальність за те, що палите?

Для оформлення книжкових виставок, крім книг та періодичних видань, використовуються різні предмети та аксесуари: ілюстрації, плакати, спортивний інвентар, цигарки та порожні пляшки із знаком заборони.

Решетилівська центральна районна бібліотека підтримує акції із здорового способу життя, які проходять в райцентрі, допомагає літературою організаторам. Наприклад, соціальний проект «Обери здоровий спосіб життя» ініційований учнями Решетилівської гімназії ім. І.Л. Олійника та учнями ЗОШ І – ІІ ступенів. В його рамках відбулося чимало просвітницьких заходів, які спільно розробили та провели для молоді практичний психолог гімназії Юлія Полянська та соціальний педагог загальноосвітньої школи І – ІІ ступенів Карина Косенко. Його метою було дослідити, як проводять дозвілля підлітки та молодь Решетилівки. Результати анкетування показали, що молодь багато часу проводить у «всесвітній павутині». Але в той же час, немало юнаків та дівчат займаються спортом, музикою, танцями, мають різноманітні хобі.

Одним із фінальних акордів проекту стала акція «Живе спілкування – наше майбутнє». Підлітки разом з наставницями на вулицях селища, в установах та організаціях роздавали листівки, в яких йшлося про мету акції – показати людям переваги живого спілкування над віртуальним.

Заключним етапом стала демонстрація відео ролика, який розповів про всі «за» і «проти» Інтернет – мережі.




Мода на здоровя є стійкою і довговічною. І завжди працівники бібліотеки приділяють увагу важливому розділу своєї роботи - популяризації здорового способу життя.

 Зустріч – обговорення

«Щоб довше залишатись молодим»

План проведення:

1.     Інформаційне повідомлення «Засоби, що зберігають, подовжують та повертають молодість».

2.     Вікторина «Як дбали про здоровя наші предки».

3.     Міні-диспут на тему: «Чи винна людина в своїх хворобах?»

4.     Вправа «Я обираю».

5.     Заключне слово бібліотекаря.

Що означає вислів «залишатись молодим»?

(Гарно виглядати, мати хороше здоровя. Хоча ці два поняття взаємоповязані ).

Під час родинних та інших свят усі привітання, зазвичай, починають із побажання міцного здоров’я, бо вважається: якщо буде здоров’я – решта додасться. Саме тому протягом століть люди замислювалися: «як стати здоровими, міцними, як прожити довге щасливе життя?».

За свою історію людство пережило чимало радощів і розчарувань, покладаючи надії на різноманітні дивовижні й чарівні еліксири молодості та здоров’я для успішної боротьби з хворобами і старістю. І в міру того, як відкидалися ці міфічні засоби, зростало значення природних чинників, зокрема фізичного руху.

Історики та мандрівники писали про людей, які жили на території України багато століть тому: «Люди, високі зростом і надзвичайно сильні», «Ми не бачили людей, більш досконалих за будовою тіла».

Так, наші предки жили серед войовничих народів і тому серйозно ставилися до військового і фізичного виховання молоді. За часів Київської Русі дітей із 7 років навчали стрільби з лука, володіння списом, верхової їзди, а з 12 років – справжнього військового мистецтва. Поширеними в той час були ведмежі бої та культові змагання з биком. Такі поєдинки вимагали надзвичайної сміливості, сили, володіння цілим комплексом рухів.

Фізичні навантаження, рухливий спосіб життя, мязова активність були постійними супутниками наших предків. Навіть під час відпочинку, у свята, вони уникали пасивності. Ігри, розваги супроводжувалися різноманітними фізичними вправами (перестрибування через вогонь на Івана Купала, весняні гаївки, хороводи, ритуальні кусання «калити» на Святого Андрія).

А українські танці – це своєрідні високо інтенсивні тренувальні та фізичні вправи. Так, козацький гопак містить елементи козацького бою і боротьби. Гопак – один із найпоширеніших танців, що яскраво передає риси національного характеру: героїзм, силу, мужність. Він виконується лише чоловіками, тому в ньому використовуються характерні хореографічні рухи.

У тих, хто вміє танцювати, виробляється грація, формується постава, розвивається музичний слух, почуття ритму, естетичні смаки. А це все сприяє нормальному, здоровому розвитку організму.

Покоління наших предків жили в тісному спілкуванні з навколишнім середовищем. Загальнодоступними засобами для загартування і підготовки організму до складних випробувань здавна були оздоровчі сили природи.

Як забезпечити здоров’я? Чи щаслива людина, у якої є ті чи інші захворювання, навіть якщо вона багата та відома? Як у наш час розуміють поняття – фізична досконалість? Насамперед, це хороше здоров’я і самопочуття, коли немає відхилень від норми у роботі окремих органів і систем, коли у людини правильна постава і добре розвинена мускулатура, коли вона добре володіє такими фізичними якостями, як сила, витривалість, спритність. Здоров’я породжує відчуття оптимізму, бажання працювати і спілкуватися з людьми, відчуття щастя в житті.

Кажучи про засоби, що зберігають, продовжують, а декому і повертають молодість, можна виділити шість основних компонентів:

1. Засоби, які сприяють збереженню нервової системи і формуванню позитивних емоцій. Сучасна людина, яка живе в умовах надмірного потоку інформації і постійних нервових стресів, може зберегти і зміцнити своє здоров’я тільки у тому випадку, якщо людина має «щасливий характер», здатна ігнорувати негативні емоції або трансформувати їх в позитивні.

Надійні якості для збереження душевного здоровя – доброта, чесність, чуйність і повага до оточуючих, почуття гумору.

Арістотель говорив: "Здоров’я людини – щастя. Найбільше щастя полягає у пречудовій мудрості. Людське щастя розкривається у розсудливості. Насолода людини - у діяльності, а фізичний стан має поєднуватися з душевною активністю.”

Формуванню «щасливого характеру» великою мірою сприяють заняття спортом, дотримання режиму праці і відпочинку, правил особистої гігієни, музика, література, фізична праця, періодичне перебування на лоні природи.

Поговоримо про вплив музики на наше самопочуття.

Музика та здоров’я

В романі Ж.Верна "Плаваючий острів” розповідається про фантастичне місто-острів, на якому музика використовується, як основний метод збереження та укріплення здоров’я. З цією метою її дозами передають по телефону в житлові будинки.

Пояснення секрету оздоровчої дії музики пояснюється тим, що вона стимулює нервові центри. Від тональності та сили звука залежить серцевий ритм і праця органів дихання. Зі всіх видів мистецтва саме музика є найбільш давнім засібом  лікування, що використовувався в медицині. І це не випадково.

В Парижі була випущена книга лікаря Л.Роже, в якій було зібрано велику кількість свідків могутньої сили музики. Мелодії флейти та дудки здатні послаблювати злість вовків. Дія музики на людину з давніх часів використовується у багатьох народів для боротьби з хворобами.

Існують рекомендаціїї багатьох видатних учених при лікуванні меланхоліків, людей з хронічними захворюваннями. Для покращення свого стану лікарі рекомендували цим людям  частіше слухати музику та ходити в театр.

Музика – активний метод боротьби з перенапругою, головними болями. Якщо в період пробудження від сну ти почуєш ніжні звуки музики, це гарантує тобі надовго гарний настрій.

2. Засоби, що зміцнюють і вдосконалюють серцево – судинну систему, яку можна вважати найслабшою ланкою в системі життєзабезпечення сучасної людини.

Серед цих засобів на перше місце висувають такі, як інтенсивна ходьба, біг, плавання, гребля, велосипед. Ці вправи сприяють найбільш гармонійному вдосконаленню серцево – судинної системи при умові систематичності таких занять, посильності навантажень при поступовому і послідовному їх наростанні. Ці вправи позитивно впливають також на нервову, дихальну та інші системи нашого організму. Тому потрібно систематично займатися фізкультурою і спортом, дотримуватись режиму праці і відпочинку. Навіть за великої зайнятості можна знайти 15 – 20 хвилин для виконання ранкової гімнастики, що є обов’язковим мінімумом фізичного тренування. Ранкова гімнастика має стати для всіх такою ж звичкою, як вмивання або чищення зубів. Доцільно також обмежити заняття за комп’ютером і перегляд телевізійних програм, які варто замінити на обов’язкові вечірні прогулянки, різними рухливими іграми, заняттями у спортивних секціях. Дотримуючись цих порад, ви отримаєте більше позитивних емоцій, впевненості у собі, бадьорості, життєрадісності.

3. Засоби, що сприяють збереженню нормальної маси. Зайва вага призводить до збою в роботі всіх наших органів і систем і як наслідок – різні захворювання і раннє старіння.

Для боротьби з зайвою вагою є два надійні засоби: обмежене за калорійністю, але повноцінне за складом харчування (при перевазі натуральних овочів і фруктів і при зменшенні солодкого і страв з борошна) і активний руховий режим. У харчових продуктах, навіть для молодих людей, повинно бути мало холестерину, жиру, але багато вітамінів, сорбентів.

4.Засоби, що сприяють загартовуванню організму і вдосконаленню його опірності шкідливим проникненням (вірусам, бактеріям).

Чим більш розвинені ці властивості, тим менша схильність людини до простудних та інших захворювань.

5. Засоби, що сприяють вдосконаленню дихання і відмови від шкідливих звичок (куріння, алкоголь, наркотики).

Вправа «Моя позиція».

Учням необхідно продовжити речення:

 - Я не палю, тому що ….. ( я хочу плавати, співати і при цьому не задихатися; мати гарну зовнішність, а не «зеленувату» шкіру, тьмяне волосся, зіпсовані зуби).

 - Я проти вживання наркотиків, тому що я хочу …….( багато зробити і досягти в житті, а не втратити його; бути незалежним, а не тягнутися за додатковою порцією отрути).

 - Я хочу бути здоровим, щоб …….. (мати щасливу родину, здорових дітей, досягти успіху).

6. Засоби, що сприяють вдосконаленню скелетної мускулатури.

Передусім маються на увазі комплекси різних вправ, які зміцнюють м’язи рук, спини, грудей, ніг, шиї, поліпшують поставу і проробляють суглоби.

Видатний український вчений М.Амосов теж цікавився довголіттям і збереженням молодості. Він радив: «Щоб стати здоровим, потрібно докласти власні зусилля, постійні і значні».

Тривале життя – у ваших руках! Ось список видатних людей, чиє здоров’я і довге життя були організовані їх власними руками: Кант – 80 років, Толстой – 82, Галілей – 79, Гоббс – 92, Шиллінг – 80, Піфагор – 76, Гьоте – 82, Ньютон – 84, Спенсер – 83, Платон – 81.

Іммануїл Кант (1724-1804) часто казав, що він сам собі продовжив життя. Хворобливий від природи, він досяг глибокої старості. До 40 років його здоров’я зміцніло настільки, що до останніх 2-х років він не знав ніяких хвороб. Все життя філософа було виміряне, вирахуване і уподібнене найдосконалішому хронометру. Рівно о 10-тій він лягав спати, рівно в 5-тій вставав. Рано о 7-ій Кант виходив на прогулянку. Мешканці Кенігсберга звіряли по ньому свої годинники.

Гьоте (1749-1832) як і Кант, прагнув точності і порядку. Як і Кант, він не відзначався здоров’ям, але боровся з хворобами настійливо і осмислено. Ця велична людина була однією з небагатьох, хто, проживши 82 роки, не почувався старим.

Л.М. Толстой також прожив 82 роки. Його тривале життя було не випадковістю. Він прожив довго не тому, що його життя було життям графа і поміщика – влаштованим і забезпеченим. В 40 років письменник страждав тяжкою неврастенією і великим занепадом сил. Та постійна робота над собою, над покращенням свого здоровя зробила свою справу і у 75 років він навчився їздити на велосипеді, а у 80 років гарцював на коні і їздив верхи риссю по двадцять верст і майже до кінця своїх днів не мав ні дряхлості , ні занепаду.

1,2,3,4
Вгору