«Майбутнє планети в дитячих руках»

 

(з досвіду роботи Шамраївської сільської бібліотеки)

 

 


2012 рік

Якщо забракне серцю таємниць,

Захочеш доторкнутися святого,–

Пройди поміж тісних рядів полиць,

Торкнися книги – джерела усього.

 

«Читання – мистецтво, і треба знати, як читати»

(Е.Фаге, французький історик літератури і критик)

 

Друге десятиріччя Шамраївську сільську бібліотеку очолює молода, ініціативна та енергійна Мар’яна Василівна Левчук. «Бібліотекар – людина творча, яка вчиться все життя, як вчитель, лікар або інженер. Сучасні умови вносять багато змін у бібліотечне обслуговування населення і постійне підвищення своєї професійної майстерності, самоосвіта – це постійна потреба в нашій професії. Сьогодні бібліотекар не тільки рекомендує та видає книги, а й повинен бути спеціалістом в галузі інформаційних технологій» - так формулює Мар’яна Василівна своє професійне кредо і повністю йому відповідає.

Шамраївська сільська бібліотека розміщується у двох кімнатах приміщення місцевої ЗОШ І – ІІ ступенів, де затишно та комфортно почувають себе користувачі. Книжковий фонд бібліотеки налічує 3589 примірників книг, з яких 2568 дитячих. Бібліотека отримує підписку періодичних видань «Зоря Полтавщини», «Решетилівський вісник», «Малятко», «Умійко», «Барвінок», «Колосок», «Розкажіть онуку», «Шкільний бібліотекар», «Лиза», «Земля годувальниця», «Садовод - огородник».

Робота з користувачами – дітьми - один із основних напрямків роботи Шамраївської сільської бібліотеки. Дитячі роки надзвичайно важливі в житті людини, в цей період відбувається формування та розвиток її характеру, звичок, навиків та уподобань. Кожна вікова група читачів потребує свого кола творів. Вік читача визначає і теми, і жанри. Важливо вчасно, згідно  віку прочитати книги, тоді і висновки з прочитаного читач робить відповідні. Адже читання сприяє інтелектуальному розвитку дитини, набуттю навиків спілкування, розширенню словникового запасу та творчого мислення. Найбільший успіх у популяризації літератури досягається при індивідуальному спілкуванні, коли можливо виявити потреби кожного читача і виховувати в нього любов до читання.

Для дітей 5 – 7 класів цікавим є пригодницько – фантастичний жанр. Захоплюючий світ пригод запорожських козаків, ковбоїв та мушкетерів розкриває та формує людину сміливу, безкомпромісну, відважну та справедливу. Користувачі відповідного віку отримують навики ведення читацьких щоденників, в яких фіксують автора та назву книги, головних героїв, епізоди, які найбільш вразили та чомусь навчили. Саме їх використовують при участі в конкурсах «Найкращий читач року».

Для учнів 8 – 9 класів цікавими є твори, адресовані дорослим читачам, що розкривають моральні, етичні проблеми суспільства, охоплюють різні сфери життєдіяльності людини. В цей час важливо вберегти дітей від читання низькопробної літератури.

В бібліотеці створені умови для виховання стійкого інтересу до читання, популяризації народної казки, кращих зразків української та світової літератури, розкриття творчих здібностей дітей, організації змістовного, цікавого, комфортного дозвілля. Адже бібліотека в селі – це і робочий кабінет, літературна вітальня, ігровий майданчик та місце для спілкування.


Зазвичай вперше дітей до бібліотеки приводять батьки, хоча часто трапляється і навпаки. Як правило в читаючих родинах книгу люблять і дорослі, і діти. Пропонуючи книгу своїй дитині, більшість батьків орієнтуються на власні спогади з дитинства про ті чи інші твори, вчинки їх героїв. В бібліотеці можна обрати книгу з тематичних поличок «Ці книги читали мої тато і мама», «Книжкові герої не старіють», книжкової виставки «Відчиняє двері казка», «Книжка вчить, як на світі жить», взяти участь в дитячому ранку «З мамою і татом до бібліотеки».Не залишаються поза увагою і самі батьки. Для них пропонуємо книжкову виставку «Азбука для батьків» з розділами «Читаймо разом з пелюшок», «Я народився, я росту…», «Ваша дитина йде до школи», «Для талановитих дітей та турботливих батьків», бібліотечні сімейні посиденьки «Чи легко бути татом? Чи важко бути мамою?», презентація «Улюблені книги моєї сім’ї», свято «Тільки родина, як вічна зернина на невмирущому полі життя», дитячий ранок «Від батька – до сина». На проведення заходів часто запрошуються багатодітні сім’ї, які є постійними користувачами бібліотеки. Бібліотекар та батьки поєднують свої зусилля для гармонійного розвитку дітей, виховання в них таких якостей, як щирість, взаєморозуміння, довіра, милосердя.

Як наші діти відпочивають? Чи вміють ефективно використовувати свій вільний час? Чому присвячують своє дозвілля? Дозвілля ж, проведене в бібліотеці, корисне, захоплююче і інтелектуальне. Для дітей, які люблять фантазувати і творити тут проходять мистецькі години «Ілюструємо книгу», «Подружися з олівцем та пензлем», конкурси малюнків «Читаємо - малюємо», «Якого кольору мій настрій», експрес – опитування «Краща книга на твою думку», інтелектуальні розминки «Чи уважний ти читач?», зустрічі з народними умільцями, майстер – класи «Моя писанка найкраща», «Вишиванка власноруч», виставки творчих робіт користувачів «Руками створена краса». При обговоренні прочитаного користувачі складають емоційні характеристики та рейтинги найпопулярніших, на їх думку, книг, діляться враженнями та почуттями, які викликало в них читання.

В бібліотеці діти спілкуються між собою, навчаються слухати та чути один одного, поважати однолітків та дорослих. Для створення позитивного психологічного клімату в дитячому колективі бібліотекар проводить тренінги «Вчимо дітей спілкуватися», «Ми однакові та різні», уроки та години етики «Закони дружби», «Особистостями не народжуються, а стають», «Людина гідна поваги». Запам’ятався дітям калейдоскоп - діалог «Професія моєї мрії». Юні читайлики дуже жваво обговорювали цю тему, із задоволенням розповідали про професії, які їм подобаються та якими в майбутньому вони  хочуть оволодіти.

Твори, які виховують у читачів почуття дбайливого ставлення до живого, пізнання навколишньої природи та життя в ній людини завжди викликали інтерес у дітей. Відомо, що формуванню здорового організму сприяють цінні дари природи – чиста, джерельна вода, свіже повітря, тепле сонце, цілющі рослини. Фізичні навантаження, загартування, рух є основою здорового способу життя. Розуміти, що людина створена жити в гармонії з природою допомагають уроки на природі «Пізнай світ навколо себе», «По сторінках Червоної книги», «Чарівне моє довкілля», екологічна гра «Відгадай тварину за її домівкою», екологічна година  «Планета просить допомоги», акції «Чисте довкілля – чисте сумління», «Що зайве в лісі», гра – вікторина «Що покласти в рюкзачок  для мандрівочок», «Молодецькі ігри на свіжому повітрі».

Щоб не бути собі ворогом та не вбивати себе поступово шкідливими звичками – тютюном, алкоголем, наркотиками, діти повинні володіти достовірною інформацією про їх вплив на стан організму та інтелект. З цією метою проведені день інформації «Разом з бібліотекою до здорового способу життя», урок безпеки «Зумій сказати: Ні!», інформаційний дайджест «Чому це небезпечно», актуальна розмова «За вільну від тютюнового диму планету».

З власного професійного досвіду бібліотекар сільської бібліотеки зробила такі узагальнення:

*Книжка з фонду бібліотеки стає цікавою і одразу звертає на себе увагу дітей, коли вона якимсь чином виділена: стоїть на книжковій виставці чи тематичній полиці, рекомендована товаришем чи бібліотекарем. Завжди користуються популярністю книжкові виставки «Найцікавішу книгу візьми в руки», «Ровесник радить прочитати», «Компас у морі знань».

*З дошкільнятами та молодшими читачами важливо працювати «граючись»: читати казки вголос, часто в ролях, розглядати та обговорювати ілюстрації, вчити декламувати, виготовляти саморобки, які пропонують дитячі журнали. Так проходить ознайомлення дітей з бібліотекою, формується світобачення маленького читача. Театралізовані дитячі ранки «Чомуччині книжки дають відповіді на різні запитання» розкривають дитині різні теми з життя навколишнього світу. Традиційно проходить посвята в читачі «Через маленьку книгу у великий світ», що стає дійсно святом, яке запам’ятовується. Королева Бібліотеки, Книжка та Журнал вводять маленьких користувачів в чарівний світ друкованого слова.*Зацікавлювати дітей життям бібліотеки: надавати їм можливість готувати та брати участь в різноманітних заходах, конкурсах дитячої творчості, бібліотечних акціях. Нещодавно кращі роботи користувачів Левчук Альони, Чопенко Аліни та Левчука Артема були представлені на ІІІ обласному турі конкурсу «Дитинство – це гомін усюди», оголошеному обласною бібліотекою для дітей, в номінації «Кращий виріб декоративно – прикладного мистецтва «Руками створена краса»»

*Жвавий інтерес у читачів викликає різноманітність тематики бібліотечних заходів: екологічна, краєзнавча, правова, народознавча та інші.

Діти з раннього віку мають засвоювати елементи народної культури, досконало оволодівати рідною мовою, знайомитися з творами усної народної творчості. Для них казка завжди була найулюбленішим жанром.

Так виникла думка створити при бібліотеці клуб за інтересом «Відчиняє двері казка».

Активними учасниками клубу стають не тільки молодші читачі, а й діти середнього віку, які із задоволенням допомагають в проведенні засідань. В плані роботи клубу за інтересом «Заочне навчання в Академії казкових наук», гра – вікторина «В гостях у героїв казок та мультфільмів», театралізоване дійство «З якої казки герой?», казковий фестиваль «В країні чарівних пригод». Для допитливої малечі завжди є можливість пофантазувати над подальшими пригодами героїв чи змінити кінець казки. Члени клубу охоче малюють та виготовляють поробки на казкові теми, використовуючи різні техніки – солоне тісто, квілінг, орігамі, бісероплетіння, вишивку.

Незмінним партнером в роботі сільської бібліотеки є учнівський та педагогічний колективи Шамраївської школи. Така творча співпраця корисна для всіх, бо разом готують заходи, беруть в них участь та стають вдячними слухачами.

Народознавча «Світлиця», створена стараннями учнів, вчителів, сільського бібліотекаря та жителів шамраївської громади успішно дії в приміщенні місцевої школи. Заходи, які тут проводяться, сприймаються якось по особливому – мимоволі відчуваєш себе гордим з того, що ти українець, носій історичної памяті, культури та традицій цього великого народу. Урок історії «Україна козацька», дитячий ранок «Пізнаємо світ через мамину пісню», урок – діалог «А рідна мова, як сонце», свято «Нас єднає Шевченкове слово», театралізоване дійство «До нас на свято завітай, святий Миколаю», народознавчий калейдоскоп «Ми діти твої, Україно», краєзнавча година «З історії села Шамраївка», інформаційна година «Рушники сміються і тужать хрещатим барвінком» дали змогу слухачам долучитися до народних звичаїв та ще раз переконатися в пісенності і милозвучності рідної мови.На запитання, чи вміють вони читати, діти відповідають, що так. Але чи всі вміють читати, щоб розуміти і аналізувати, формувати та висловлювати свою думку про прочитане, вільно орієнтуватися в книжковому фонді, довідково – бібліографічному апараті? В цьому їм допомагає інформаційна зона бібліотеки – цікаві пам’ятки «Юному читачу», «Поради Читайлика», «Як читати книги», стенд «Бібліотека інформує», книжкова виставка «Що нам пошта принесла», каталоги та картотеки. Хоча в бібліотеці і немає своєї комп’ютерної техніки та запропоновані тематичні вебліографічні списки знаходять своїх користувачів.

Бібліотечне обслуговування тісно пов’язане з шкільною програмою. Знання, набуті у школі, учні доповнюють читанням популярних книг. Для них оформлена книжкова виставка «На допомогу вивченню шкільних предметів» та тематична поличка «В програмі предметних тижнів - бібліотека».
Щоб підтримувати у дітей бажання читати, необхідно їх постійно зацікавлювати. Тут бібліотекар  проявляє свій професіоналізм, вигадку та фантазію, докладає значних зусиль, щоб її установа була на селі центром інформації та знань, духовного розвитку та дозвілля користувачів.

 

Вебліографічний список для користувачів дітей та їх батьків:

Секрети родинної педагогіки

http://www.detisite.ru - психолого-педагогічний сайт. Його рубрика "Ліцей для батьків" відкрита для тих, кого цікавлять питання розвитку, виховання і здоров'я дітей; "Інститут розвитку дитини" допоможе в підготовці малюка до школи, а у "Дитячому містечку" знайшлося місце для дитячої цифрової бібліотечки, художньої галереї та ігротеки.

http://aim.h1.ru/index.html - "Радетели": матеріали сайту присвячені ранньому розвитку дитячих обдарувань.

http://www.bibicall.ru - "Про харчування та виховання", а також - методики педагогіки Монтесорі, "Художники в памперсах", перша допомога та уроки масажу, батьківські тести та конференції, веб-консультації у лікарів-педіатрів.

Як впливає музика на розумовий та емоційний розвиток немовляти? Яку іграшку варто пропонувати дитині? Як допомогти дитині позбутися шкідливих звичок? Про це та багато іншого - у розділі "Дитина і сім'я" на сайті Inlife: http://baby.inlife.ru/baby.php?level=0.

http://www.forkids.ru - батькам цей ресурс пропонує важливу інформацію про здоров'я дітей, корисні поради для тих, хто разом з дітьми збирається виїхати у краї далекі чи близькі на відпочинок.

http://www.idea.dp.ua/baby/learning.htm - уроки, що стануть у пригоді батькам майбутніх першокласників.

http://baby.com.ua/razdel.php3?sch - а тут - корисні поради для батьків школяриків різного віку.

http://www.moyadytyna.com.ua/ Електронний журнал "Моя дитина" буде корисним педагогічним джерелом незалежно від того, якого віку ваші діти: від першого року життя і до складного етапу переходу від дитинства до дорослості супроводжуватимуть вас опубліковані тут поради та консультації.

http://www.grandland.newtech.ru/Sschool.htm - школа сексуального виховання - для підлітків та їхніх батьків

Батьківський Web-клуб

http://www.rodclub.newmail.ru -"Батьківський клуб" широко відчиняє віртуальні двері для всіх, хто зацікавлений проблемами виховання і здоров'я дітей, їхньої освіти та розвитку творчих здібностей. А рубрика "Діти і звірі" допоможе знайти рішення тим, хто стоїть перед важкою дилемою щастя від спілкування з домашнім улюбленцем і зайвого клопоту на власну шию.

http://www.7ya.ru - сайт "7Я" має підзаголовок "Все про дітей". Додамо - і не лише про дітей: також і про побут, і про організацію харчування родини, і про родинне дозвілля.
Конференція мам і татусів http://www.7ya.ru/conf/conf-Teenagers.htm стане в пригоді тим, чиї діти стоять на порозі зрілості.

http://www.8ya.ru - веб-клуб багатодітних родин запрошує до спілкування. Якщо ж ваша родина надзвичайно особлива, бо маєте трійню, то сайт "Тройняшки" - саме для вас!: http://www.triplets.ru
http://www.children.edu-ua.net/documents.php?section_id=79 - рубрика "БАТЬКАМ" на порталі "Діти України"

 

1,2