"Лялька – мотанка"

 

 19листопада

        Лялька, як дитяча іграшка і оберіг родини й Роду, як могутній магічний талісман та символ зв’язку між поколіннями, знана в багатьох традиційних культурах земної кулі – від Аляски до Австралії, від Африки до України. Ляльки різних народів відрізняються між собою ззовні і матеріалом, з якого зроблені, суть і призначення ляльки – незмінні, і це споріднює більше, аніж відмінність матеріалу. Головне призначення ляльки – берегти душу свого власника від зла й нечистих помислів. Іноді з рук майстра народжувалися ляльки, про які складалися легенди, і передавалися від матері до дочки, як священний переказ...

           Для того, щоб  діти знали і пам’ятали наше коріння, звичаї та походження  сучасних ляльок, працівники Інтернет - центру  провели  захід «Народна лялька – мотанка – оберіг наших душ». З розповіді бібліотекаря учні дізналися про історію створення ляльки,  яка була не тільки іграшкою й мала побутове і буденне, але й сакральне призначення.

Також відвідувачі переглянули  відео про творчість заслуженої майстрині-лялькарки Лариси Кириченко, яка ознайомила  із своїми виробами.

Українська народна лялька є втіленням добра і лагідності. Це оберіг людської душі й долі, символ предків. Це символ Великої Матері, яка сотворила все суще і береже дотепер народжені нею душі.

 

"Знову осінь золота настала" 

 

19листопада

        Не  йти  по  землі  навмання,  а  бачити  кожну  травинку,  рослинку   тваринку - таким  є  мотив  проведення  бібліотекою години  спілкування  з    учнями  молодших класів  «Знову осінь золота настала».Виховувати  дітей  небайдужими,  пробуджувати  у  їхніх  душах  доброту,  прищеплювати  їм  любов  до  природи,  до  всього  живого,  навчати  піклуватися  про  братів  своїх  менших,  оберігати  чудову  природу  рідного  краю  -  це  основне до  чого  ми  прагнемо.

         Кожної  пори  року  природа  навколо  нас  цікава  і  прекрасна. Через   вірші, загадки,  вікторини, розповідь  учасників заходу,  ми  заглиблюємося    у неї,  проникаємо  у  її  таємниці.  Зараз  осінь.  Природа  засинає,  готується  до  сурової  зими.  Мета  заходу  донести  дітям  її  подих,  повести лісовими   стежками, розповісти  як  поводяться  звірі  перед  зимою.

« Одяглася  Осінь  в  дороге  намисто,

Золоте  волосся  розплела.

А колючий  Вітер  із  Дощем  краплистим

Килимом  із  листя  землю  застеля.»

Такими  поетичними  словами  бібліотекаря  Чеверденко А.І. розпочалася  зустріч,  яка  проходила  у  інтернет - пункті  «Бібліоміст»  дитячої  бібліотеки.

         В  ході  заходу, діти жваво розгадували загадки про осінь,  осінні місяці. Захоплено  розповідали  коротенькі  історії  із  власного  життя  про  звірят. Цікавою  і  повчальною  була  он-лайн презентація «Зимівля звірів»,  яку  презентувала  бібліотекар  Панець В.П.

        Поєднуючи  Інтернет  і  бібліотеку,  зустріч продовжувалася  у  читальному залі.  Учні  переглянули  книги,  журнали  та  познайомилися  із  художніми,  літературними  осінніми  мотивами.

 

"Виставка ретро"

 

19 листопада

        Використання  новітніх  інформаційних  технологій у  Решетилівській  районній  бібліотеці  для  дітей сприяє    розширенню  можливостей  оперативного  надання  нових послуг  користувачам.  Але поступово  витісняється   книга.  Книжковий  фонд  недостатньо  поповнюється  новими  надходженнями,  старий  не  задовольняє  повною  мірою  запитів  читачів.  Старенькі  зачитані  книги  не  приваблюють  погляд  сучасного  читача  і  стоять  на  полицях  несправедливо  забуті ,  на  яких  виростали  не  одні  покоління.

       З метою  привернення  уваги  учнів  до  цікавих  цінних  літературних  творів,  на  абонементі  для  учнів  5-9 класів  розкрито  книжкову виставку- ретро«У книгах старих  і сонце,  і вітер, і юність бабусі всміхається звідти».

      Справедливо  говориться  у  приказці  « Стара книжка, як старий друг, краще нових двох».

Перегортаючи пожовклі сторінки старих книжок, ми поринаємо  у дитинство наших бабусь, які, маленькими, зі смішними кісками, прибігали до бібліотеки, записувалися  в  чергу  читати казки та оповідання, повісті, поезію, романи.

Роки видання книг, які представлені на виставці, 40-і,  50-і, 60-і  ХХ ст. Виставка  зацікавила  юних  читачів  бібліотеки,  вони із  неприхованим  захопленням,  невимовними  емоціями беруть   книги,  які  тримали    в  руках  у  свої  дитячі  та  юнацькі  роки,   читали і  перечитували  наші бабусі і дідусі.

 

"Бережемо здоров’я – продовжуємо життя" 

 

 

29жовтня

        Популяризація спорту і фізичної активності, утвердження в суспільстві цінностей здорового способу життя особливо актуальні в 2012 році, адже він оголошений в Україні Роком спорту і здорового способу життя. Працівниками Решетилівської центральної районної бібліотеки були розроблені різноманітні заходи по даній темі. Для читачів, які піклуютьсся про власне здоров’я, підготовлені книжкові виставки про переваги здорового способу життя: «Живи активно», «Вітаміни – шлях до здоров’я», «Вітаміни навколо нас», «Футбол, як спосіб життя». В читальному залі для відкритого перегляду представлені періодичні видання, що стосуються різних методик оздоровлення: журнали «Будьмо здорові», «Довкілля та здоров’я», «Целитель», газета «Бабушка».

Підвалини міцного здоров’я закладаються в юному віці, тому для учнівської молоді були проведені заходи, які включили в себе різні аспекти поняття здорового способу життя і різноманітні форми подачі матеріалу, в тому числі: урок здоров’я «Здоров’я – скарб, цінуй його», дискусія «Здоровий спосіб життя та молодіжна субкультура», бібліотечний урок «Книга вчить, як здоровим жить».

Бесіда-діалог «Бережемо здоров’я – продовжуємо життя» запам’яталася учням Аграрного ліцею ім. І.Г.Боровенського виступом директора спортивного клубу «Колос» Баса Олега Володимировича, який розповів про спортивні секції, запросив їх відвідувати. Година корисних порад «Вітаміни до вашого столу» та рольова гра-конференція «Здорове харчування – основа довголіття» навчила першокурсників Художнього професійного ліцею раціонально підходити до свого харчування, дбати про своє здоров’я.

Здоровий спосіб життя - це і відмова від шкідивих звичок. Тому у сфері постійної уваги бібліотекарів й такі болючі питання, як алкоголізм, наркоманія, СНІД. З метою профілактики цих захворювань у бібліотеці оформлені виставки-досьє «Вдихаючи аромат смерті», «СНІД: дорога пастки і небезпеки», виставка-попередження «Обережно - наркотики». Для того, щоб навчити молодь казати «ні» шкідливим звичкам, були проведені дискусія «Книга і газета замінять сигарету?», зустріч-обговорення «Маршрут – безодня, або як спивається наша молодь». В Інтернет-центрі районної бібліотеки відбувся відеолекторій «Засуджуються наркотики», де демонструвався відеофільм «Правда про наркотики». Його учасники, першокурсники Аграрного ліцею, бібліотекар ліцею - Гудзь В.В. та працівники районної бібліотеки, взяли участь в обговоренні переглянутого. На основі побаченого, молоді люди зробили висновок про те, що наркоманія несумісна з повноцінним щасливим життям.

Щоб почуватися добре, треба прагнути до здорового способу життя, уникати шкідливих звичок, займатися спортом, адже найголовніше для людини – це її життя, а у житті головне – здоров’я.

 

"Від сумного до смішного…" 

 

19квітня

        «Гумор – велика сила» - кажуть в народі, і це дійсно правда. Незважаючи на весняні порання, хатні турботи, вечір гумору «Від сумного до смішного» зібрав повний читальний зал ветеранів війни та праці, людей з обмеженими можливостями. Цікаво було дізнатися про історію виникнення Дня сміху, традиції його святкування у різних народів, про які розповіли завідуюча відділом соціально-побутової адаптації Степанюк Н.О. та соціальний педагог Лифар Г.В.

            Працівники бібліотеки Єгорова О.В. та Яресько М.В. згадали знаних майстрів українського гумору – Г.Сковороду та І.Котляревського, Є. Гребінку та Л. Глібова, О. Вишню та О. Ковіньку. Розповіли про книги гумору наших земляків: «Цілком відверто» О.Довгого-Степового, «Крамольні парафрази» В.Голуба, «Гобелен» Є.Пілюгіна.

            Розвеселили присутніх гуморесками Пасічник Л.Г., Пілюгін Є.І., Нечитайло М.Я., а військовий пенсіонер Йова В.Х. порадував «частушками» під гармошку. Ведучі свята запропонували ветеранам пригадати приказки про сміх, відгадати загадки, прийняти участь у конкурсах. Приємним сюрпризом для присутніх стала гумористична сценка «Сон козака Петра», яку підготували працівники ЦКД «Оберіг» Ю.А.Гмиря, В.М.Григоренко, М.М.Савочка.

            Остап Вишня вважав, що гумор – це не просто сміх, а сміхотерапія. І дійсно, після почутих жартів відступали невеселі думки, піднявся настрій, отже і здоров’я покращилося. Тому жартуйте та подовжуйте життя собі та своїм близьким!!!

 

"Не допусти помилки у житті " 

   

11квітня

        В Решетилівській центральній районній бібліотеці відбулася зустріч різних поколінь по злободенній темі – цінності людського життя, штучного переривання вагітності. У заході прийняли участь ветеран-активіст Нечитайло М.Я., бібліотекарі Вовканич О.М., Рагуліна О.О., учениці Решетилівського художнього професійного ліцею, гр. 22 «Вишивальниці» та гр. 15 «Закрійники», заступник директора ліцею з виховної роботи Убийвовк В.В.

            За основу обговорення була взята книга Миколи Яковича Нечитайла «Грішниця», написати яку автора спонукали реальні події. У ній змальовано епізод з життя одинокої жінки, доля якої не склалася через скоєний у дівочі літа гріх - вона позбавила життя свого ненародженого сина, штучно перервавши вагітність. Микола Якович, який є автором книг «Дорога до щастя», «Дітям про дітей війни», «Перша ялинка мого дитинства», «Конячі сльози», розповів про те, що незважаючи на голодні повоєнні роки, його мама - солдатська вдова, змогла прогодувати сама трьох дітей, при цьому дала їм добру життєву науку, вивела в люди. Жінка до кінця життя зберегла вірність своєму коханому чоловікові.

            Зустріч стала активним діалогом на тему подружньої вірністі та дошлюбної стриманості. Говорити про статеві стосунки у середовищі молоді стало нормою і це не означає, що молоді люди є аморальними, безвідповідальними, просто час тепер інший і вимоги, умови, в яких живе молодь, тепер теж інші. Але як би то не було, а норм моралі ніхто не відміняв.

            Присутні дискутували щодо зареєстрованого у Верховній Раді законопроекту про заборону абортів. Саме, майбутньої долі присутніх в аудиторії дівчат торкнуться зміни, пов’язані з його прийняттям. Учениці не одобрюють аборти, але вони проти заборони переривання вагітності у законодавчих документах. Майбутні жінки хочуть мати право вибору, хоча тут думки були неоднозначні, адже постало питання християнської моралі, яка визнає людське життя з моменту зачаття, а аборти за смертний гріх.

            Дівчата усвідомлюють важливість ролі сім’ї у вихованні дітей, планування вагітності. Але незапланована вагітність у неповнолітніх – це вже не поодинокі випадки, як колись, і ліцей, де переважна кількість учнів – дівчата, не виняток.

            То переривати одиноким неповнолітнім мамам вагітність, чи ні? Дівчата виступають проти, навіть, якщо це йтиме врозріз з порадами рідних, друзів. При цьому вони розуміють, з якими матеріальними, психологічними труднощами доведеться мати справу молодим матерям.

            Постало і вічне питання: батьків і дітей. Як виявилося, не завжди ця проблема в дітях. Вразила фраза однієї з учениць: «Нас тут половина виросла без батьків, та краще вже не мати ніякого батька, ніж такого, що п’є, б’є, принижує всіх членів сім’ї».

            Які сімейні, моральні цінності може отримати дитина від свого батька раз говорить такі слова? Бібліотекарі розповідали учням про традиції українського народу, що ґрунтувалися на релігійному світогляді, шануванні сім'ї та жінки, саме як матері та носія життя, дбайливого ставлення до дитини. Та учениці прикладами з життя довели, що жінки в сучасному суспільстві стикаються зовсім з іншим відношенням до себе.

            Зустріч стала своєрідним містком між поколіннями: старші ближче зрозуміли проблеми молоді, а ті замислились над піднятими питаннями.

            Микола Якович Нечитайло та працівники бібліотеки побажали дівчатам берегти себе, дбати про своє здоров’я, віднайти справжнє кохання, створити сім’ю, народити дітей, не допустити помилок, які які будуть переслідувати все життя.

                        І скільки літ би не пройшло і скільки зим –

                        Душевний біль ніколи не зникає.

                        Помилку зробиш і не зовсім молодим,

                        А біль душевний увесь час тебе карає…

Віра Іноземцева